Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Živinorejec/živinorejkaDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Nacionalna poklicna kvalifikacija, SOK raven 4
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Poklicna kvalifikacija
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:
  • Končana osnovna šola,
  • opravljen vozniški izpit F-kategorije.
ISCED področje ISCED področje:
Kmetijstvo, gozdarstvo, ribištvo in veterinarstvo
ISCED podpodročje isced podpodročje: poljedelstvo in reja živali
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 4
Raven EOK: EOK 4

Učni izidi:
Kandidat/kandidatka:
  • načrtuje, pripravi, izvede in kontrolira lastno delo,
  • racionalno rabi energijo, material in čas,
  • varuje zdravje in okolje,
  • komunicira s strokovnimi službami in strankami,
  • razvija podjetne lastnosti, spretnosti in vedenje,
  • pripravi prostor za rejo glede na vrsto živali,
  • krmi živali,
  • pripravi pašnik in redi živali na pašniku,
  • pripravi in skladišči krmo,
  • sodeluje pri reprodukciji živali,
  • izvaja selekcijo in odbiro živali,
  • izvaja postopke prireje mleka,
  • izvaja preventivo in oskrbuje živali,
  • redi govedi, prašiče, drobnico, perutnino in konje,
  • pripravi živali na zakol.

Ocenjevalci:

Preverjanje in ocenjevanje izvajajo komisije za preverjanje in potrjevanje NPK, ki jih imenuje Državni izpitni center (RIC). Člani komisije morajo imeti licenco RIC. Najdemo jih tukaj.

Ocenjevanje in zaključevanje:
POTRJEVANJE
V postopku svetovanja kandidat pripravi osebno zbirno mapo, ki jo komisija ovrednoti in prizna vsebine kataloga delno ali v celoti. Če komisija ne more priznati vseh vsebin kataloga, kandidatu določi naloge za preverjanje. 
NAČIN PREVERJANJA
Storitev z zagovorom.

Opis poklica

Kratek opis

Storitev živinorejca je reja živine v hlevih in na prostem. Skrbi za pravilen razvoj živine, za pridelavo in predelavo mesa in mleka. Lahko se zaposli na lastni kmetiji, na posestvu ali v kmetijski zadrugi.

Kaj delavec običajno dela

Poklic živinorejca povezujemo z vzrejo domačih živali, kamor uvrščamo govedo (krave, biki, teleta), drobnico (ovce, koze), prašiče, konje, perutnino (kokoši, purani, noji, gosi in race) in rejo divjadi. Delo je vezano na živalim prijazna, udobna gospodarska poslopja, travnike, pašnike, polja, mlekarne, hladilnice in klavnice. Vsakodnevno skrbi za pravilno krmljenje živali, čistočo objektov, molžo, dobro počutje živali in hitro reagira v primeru bolezni živali. Pozna osnovne simptome bolezni in jih skuša sam pozdraviti, v težjih primerih pokliče veterinarsko pomoč. Pomladi opravlja dela na travnikih, pašnikih in na poljih, kjer se ukvarja s pridelavo krme, žit in poljščin. Pozna osnovno in dopolnilno obdelavo tal. Seje poljščine in žita, skrbi za njihovo vzgojo in za pridelavo travinja. Rastline po potrebi dognojuje. Izvaja ukrepe varstva rastlin in v jesenskem času opravlja spravilo pridelkov, žanje in silira.

Za prehrano živine v zimskem času travo običajno posuši ali balira. Koruzo silira, lahko pa posuši cele storže. Za nastilj v hlevih največkrat uporablja žaganje, žitno slamo, redko praprot in listje. V pomladnem času je pomembno delo ureditev pašnikov. Živinorejec se lahko usmeri v rejo mesnih ali mlečnih pasem živali. Živino vzreja za lastne potrebe ali se odloči za proizvodnjo vzrejo. Živinorejci na večjih kmetijah imajo lastne sušilnice, kjer sušijo meso in ga predelajo v domače proizvode. Lahko se usmeri v vzrejo mlečnih pasem, kjer je osnovni cilj pridelava mleka.

V primeru registrirane dopolnilne dejavnosti lahko predeluje mleko v izdelke, kot so siri, skute, jogurti, namazi in smetane. Nekaj časa vsak dan nameni molži živine. Pozna različne sisteme molže. Pri tem uporablja sodobne naprave, ki jih redno čisti in vzdržuje. Uporablja tudi opremo za hlajenje in transport mleka. Živinorejec lahko opravi tečaj za osemenjevalca in skrbi za umetno oplojevanje živine. Skrbi za oplojene živali, prisoten je ob porodu in skrbi za mladiče. V vseh obdobjih razvoja zna pravilno pripraviti krmni obrok, še posebej je pozoren na krmljenje med brejostjo in laktacijsko dobo. Pomembno je, da živino oskrbi z vodo in z lahko prebavljivimi krmili, ki imajo visoko energijsko in beljakovinsko vrednost. Pri reji perutnine je pozoren na procese, ki vplivajo na nesnost in na tvorbo jajc. Prideluje lahko konzumna in valilna jajca. Usposobljen je za oskrbo izvaljenih piščancev in pripravo objektov za vselitev enodnevnih piščancev.

Delo v živinoreji je povezano z uporabo različnih strojev. Osnovni stroj je traktor, s katerim opravlja večino del. Delo v gospodarskih poslopjih opravlja večinoma strojno in avtomatizirano. Veliko časa nameni čistoči in urejenosti prostorov, hranjenju živali in vzdrževanju strojev. Vodi tudi evidence: o delih na površinah, kjer prideluje krmo, o vrsti in količini krme, podatke o vsaki živali na kmetiji in o potrebnem zdravljenju. Pozna osnove fiziologije in genetike rastlin, vrtnine, njihovo pridelavo in vzgojo, način spravila in skladiščenje. Na kmetiji lahko dopolnilno vzgaja različne sadne rastline, jih prodaja in predeluje v izdelke. Predvsem je za živinorejca pomembno poznavanje anatomije živali. Po novem izobraževalnem programu je usposobljen tudi za vzdrževanje in urejanje športnih in rekreacijskih površin. 

Pogoji za pridobitev javne listine:

Kandidat dokaže, da dosega znanja, spretnosti in kompetence, določene v katalogu standardov strokovnih znanj in spretnosti.

Izvajalci:

Izvajalci postopkov za ugotavljanje in potrjevanje NPK so vpisani v register izvajalcev, ki se vodi v zbirki nacionalnega informacijskega središča za poklicne kvalifikacije. To so: poklicne šole, podjetja, medpodjetniški izobraževalni centri, šole za izobraževanje odraslih, gospodarske zbornice.

URL

URL izvajalca: