Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Avtoservisni inženir/avtoservisna inženirkaDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Višja strokovna izobrazba
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Vrsta izobraževanja Vrsta izobraževanja: Višje strokovno izobraževanje
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
2 leti
Kreditne točke Kreditne točke: 120 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:
  • Matura ali poklicna matura (prej zaključni izpit) ali
  • mojstrski, delovodski ali poslovodski izpit, tri leta delovnih izkušenj in opravljen preizkus znanja iz splošnoizobraževalnih predmetov v obsegu, ki je določen za poklicno maturo v srednjem strokovnem izobraževanju.
ISCED področje ISCED področje:
Tehnika, proizvodne tehnologije in gradbeništvo
ISCED podpodročje isced podpodročje: motorna vozila, ladje in letala
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 6
Raven EOK: EOK 5
Raven EOVK: Kratki cikel

Učni izidi:

Študent/ študentka je zmožen/zmožna:

(splošne kompetence)

  • spremljati razvoj dejavnosti in oblikovati predloge za posodabljanje delovnih procesov;
  • povezovati znanja z različnih področij;
  • pridobivati informacije in jih uporabljati v procesu poslovanja;
  • skrbeti za razvoj in uvajati inovacije v delovne procese;
  • komunicirati s sodelavci in poslovnimi partnerji v domačem in mednarodnem okolju;
  • obvladati podjetništvo, trženje in logistične procese;
  • upravljati poslovne procese ter zagotavljati kakovost;
  • načrtovati in izvajati ukrepe za izboljšanje organizacije podjetja, dela drugih in lastnega dela;
  • prevzemati odgovornost.

(poklicno- specifične kompetence)

  • reševati strokovno problematiko na področju avtomobilske tehnike in tehnologij;
  • oblikovati in uresničevati razvojne zamisli in podjetniško planiranje v avtomobilski dejavnosti;
  • uporabljati zakonodajo s področja finančnega poslovanja, delovanja podjetja, bančništva, davčnega in carinskega poslovanja ter zavarovalništva;
  • poiskati in uporabljati potrebne podatke v katalogih, priročnikih, tehničnih navodilih in elektronskih bazah podatkov;
  • načrtovati in izvajati opremljanje delavnic in vzdrževanje orodij, naprav in opreme;
  • izvajati diagnostiko, kontrole, meritve na motornih vozilih;
  • izvajati nastavitve in popravila motornih vozil;
  • načrtovati in izvajati spremembe lastnosti motornih vozil;
  • komunicirati s strankami;
  • spremljati in uporabljati zakonodajo, standardizacijo, homologiranje, certificiranje na področju motornih vozil;
  • pripravljati in uvajati interna navodila in dokumentacijo;
  • uvajati sisteme za zagotavljanje kakovosti.

 

Ocenjevanje in zaključevanje:

Znanje študentov se ocenjuje z vajami, s seminarskimi nalogami, lahko pa tudi z izdelki, nastopi, s projektnimi deli, storitvami in drugače ter z izpiti. Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10).

Napredovanje:

V 2. letnik lahko napreduje študent, če je uspešno opravil obveznosti modulov, predmetov in praktičnega izobraževanja (vključno z vajami, s seminarskimi nalogami, projekti, izpiti …) 1. letnika v obsegu najmanj 45 KT; pri tem mora v celoti opraviti obveznosti iz vaj in praktičnega izobraževanja.

Avtoservisni inženir/avtoservisna inženirka

SOK 6

EOK 5

V zavihku Karierna pot je prikazana možna karierna pot znotraj področja izbrane kvalifikacije, ki ni edina in ni obvezujoča. Dejanska prehodnost med kvalifikacijami, ki je določena z zakonodajo je opredeljena v zavihku Prehodnost.

SOK 7 / EOK 6

Prehodnost:
Študijski programi 1. stopnje (SOK: raven 7)

Opis poklica

Kratek opis

Delo avtoserviserja vključuje prevzem vozila z delovnim nalogom in preizkusno vožnjo, proučitev tehnološke dokumentacije ter tehničnih navodil za zahtevnejša popravila oziroma za uporabo računalnika. Pri tem oceni obseg in vrste poškodb, pomanjkljivosti, napake in okvare ter z metodično preiskavo ugotovi njihove vzroke. Postavi standardne diagnoze o stanju vozila ter izdela merilne in kontrolne protokole.

Kaj delavec običajno dela

Sodobna avtomobilska industrija izdeluje vozila, ki zahtevajo uporabo sodobnih servisnih pripomočkov. Zelo pomembna je kakovostno opravljena servisna storitev, skrb za stranko in svetovanje. Stranke bodo v prihodnosti dale prednost avtomobilom tistih proizvajalcev, ki bodo imeli dobro organizirano in usposobljeno servisno službo. Uspešen avtoserviser bo uporabljal informacijsko tehnologijo, sodobne diagnostične naprave in vdeloval dodatno komfortno opremo (radio, video, mobilno telefonijo). Razumel bo delovanje avtomobilskega računalnika, svetoval strankam, skupinsko reševal zahtevne naloge in se sporazumeval v vsaj enem tujem jeziku.

Delo avtoserviserja vključuje prevzem vozila z delovnim nalogom in preizkusno vožnjo, proučitev tehnične in tehnološke dokumentacije ter navodil za zahtevnejša popravila oziroma za uporabo računalnika. Pri tem oceni obseg in vrste poškodb, pomanjkljivosti, napake in okvare. Z metodično preiskavo ugotovi njihove vzroke, postavi standardne diagnoze o stanju vozila ter izdela merilne in kontrolne protokole.

Nato pripravi predlog za odpravo poškodb, pomanjkljivosti, napak in okvar, za popravilo ali zamenjavo delov, sklopov in sistemov. Avtoserviser izvaja redna vzdrževalna dela na motornih vozilih (predpisani servisi). Sistematično lokalizira mesta napak in motenj pri delovanju motorja oziroma uporabi vozila s poudarkom na mehaničnih, električnih in elektronskih, hidravličnih in pnevmatičnih sklopih. Nastavi parametre po tehničnih podatkih proizvajalca, popravi dele, sklope in sisteme motorja, prenosnih naprav in podvozja vozila. Oceni stanje pnevmatik in platišč, premontira ter uravnoteži kolesa, vzdržuje pnevmatike in platišča na motornih vozilih. Montira tudi dodatno opremo in pribor na motorna vozila (prtljažnik, spojler ali vlečno kljuko).

Pri tekočem vzdrževanju se ravna po navodilih izdelovalca. Zamenja oziroma dopolnjuje ustrezne tekočine, kontrolira in naravnava delovanje posameznih mehanizmov. Menjava iztrošene dele, zateguje vijake in maže gibljive dele. Kadar gre za okvare ali napake v delovanju avtomobila, najprej ugotovi, kaj jih je povzročilo, nato s primernim orodjem razstavi posamezne sklope in odpravi okvaro.

Okvaro odpravi z zamenjavo izrabljenega dela ali z nastavitvijo pokvarjenega mehanizma. Pri generalnih popravilih pregleda in razstavi vse sklope. Posamezne dele očisti, pregleda njihovo iztrošenost in preveč obrabljene dele popravi ali zamenja. Po končanem pregledu in popravilu najprej preizkusi delovanje motorja v prostem teku. Še neodkrite napake ugotovi s poslušanjem in merilnimi instrumenti. Preden izroči vozilo lastniku, ga preizkusi še na poskusni vožnji. Če vozilo deluje brezhibno, je avtoserviserjevo delo končano.

Avtoserviser tudi naroča in skladišči rezervne dele in opremo. Kontrolira, nastavlja ter vzdržuje naprave, stroje, pripomočke in orodja, ki jih uporablja pri svojem delu. Ločeno zbira, sortira in odstranjuje odpadke ter uporablja škodljive snovi in opremo v skladu s predpisi o varovanju okolja.

Pogoji za pridobitev javne listine:

Za končanje študijskega programa in pridobitev izobrazbe mora študent/ka opraviti vse študijske obveznosti programa (izpite, vaje, seminarske naloge...) in sicer vse obvezne module v obsegu 91 KT (M1 Komuniciranje v avtomobilski dejavnosti,Poslovanje v avtomobilski dejavnosti, Tehnologije motornih vozil, Mehatronika motornih vozilih, Sistemi motornih vozil), enega izmed izbirnih modulov v obsegu 14 KT (Poslovni menedžment v avtomobilski dejavnosti ali Menedžment motornih vozil), enega izmed izbirnih predmetov 5 KT, prosto izbirni predmet 5 KT in diplomsko delo.

Izvajalci:

Šolski center Celje, Višja strokovna šola

URL

URL izvajalca: