Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Vzdrževalec/vzdrževalka pnevmatik in vulkanizer/vulkanizerkaDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Nacionalna poklicna kvalifikacija, SOK raven 3
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Poklicna kvalifikacija
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:
  • Končana osnovna šola.
ISCED področje ISCED področje:
Tehnika, proizvodne tehnologije in gradbeništvo
ISCED podpodročje isced podpodročje: motorna vozila, ladje in letala
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 3
Raven EOK: EOK 3

Učni izidi:

Kandidat:

  • načrtuje, pripravi, izvede in kontrolira lastno delo,
  • upošteva ukrepe za racionalno rabo energije, materiala in časa,
  • varuje zdravje in okolje,
  • vzpostavlja kooperativen odnos s predpostavljenimi in sodelavci,
  • razvija podjetne lastnosti, spretnosti in vedenje,
  • postavi diagnoze o stanju pnevmatik in platišč z uporabo sodobnih orodij in instrumentov,
  • vzdržuje pnevmatike in platišča na način, ki zagotavlja varno uporabo vozila,
  • popravlja pnevmatike in platišča,
  • svetuje strankam v zvezi z nakupom in vzdrževanjem pnevmatik in platišč.

 

Ocenjevalci:

Preverjanje in ocenjevanje izvajajo komisije za preverjanje in potrjevanje NPK, ki jih imenuje Državni izpitni center (RIC). Člani komisije morajo imeti licenco RIC. Najdemo jih tukaj.

Ocenjevanje in zaključevanje:

POTRJEVANJE

V postopku svetovanja kandidat pripravi osebno zbirno mapo, ki jo komisija ovrednoti in prizna vsebine kataloga delno ali v celoti. Če komisija ne more priznati vseh vsebin kataloga, kandidatu določi naloge za preverjanje.

NAČIN PREVERJANJA

Storitev z zagovorom, ki traja največ 90 minut.

Opis poklica

Kratek opis

Osnovna storitev vzdrževalca avtomobilskih pnevmatik in vulkanizerja je priprava avtomobila za varno vožnjo.

Kaj delavec običajno dela

Delo vzdrževalca pnevmatik in vulkanizerja je raznoliko in vsebuje različna opravila. Po pogostosti jih lahko razdelimo v naslednje skupine:

  • Demontaža in montaža kolesa z avtomobila in na avtomobil sta sicer enostavnejši opravili, ki pa morata biti zaradi varnostnih zahtev strokovno opravljeni. Pri teh opravilih sta pomembna dvig vozila z dvigalno napravo in pritrditev koles na vozilo. Pri dvigovanju avtomobila je treba upoštevati varnostne zahteve, da vozilo ne zdrsne z dvigala oziroma se pri dviganju ne poškoduje. Pri pritrjevanju kolesa na avtomobil pa mora biti uporabljeno ustrezno orodje in pritrditev opravljena po predpisanem postopku, da ni nevarnosti izgube kolesa med vožnjo.
  • Odstranjevanje in montaža pnevmatike je zahtevnejše opravilo, saj zahteva določeno spretnost in sposobnost upravljanja stroja za montažo in demontažo. Ker se pri tem opravilu pnevmatika lahko poškoduje, mora biti postopek izveden skrbno in v skladu z navodili.
  • Uravnoteženje koles sodi med zahtevnejše postopke, saj je najprej treba ugotoviti vzroke nemirnega teka kolesa. Za to je potrebno poznavanje podvozja vozila, tehnologije izdelave pnevmatik in vplivov uporabe na stanje pnevmatik. Za samo uravnoteženje kolesa mora biti delavec sposoben upravljanja stroja za uravnoteženje. Ugotovitev vzrokov nenormalne obrabe pnevmatike je zaradi tipičnih oblik obrabe dokaj enostavna. Zahtevnejša pa je njihova odprava, zlasti če je vzrok v podvozju avtomobila. V tem primeru običajno pride na pomoč avtomehanik, ki opravi meritve podvozja in odpravi napako.
  • Ugotavljanje vzrokov nastanka poškodb na pnevmatikah in določitev načina popravila je ena najbolj zahtevnih nalog. Za njeno uspešno izvršitev mora delavec poznati sestavo pnevmatike. Sposoben je oceniti možnost popravila napake in predvideti morebitne posledice popravila pri nadaljnji uporabi pnevmatike. Vsaka napaka pri tem delu ima lahko hude posledice za varnost.
  • Popravilo pnevmatike se opravi na osnovi navodil, ki jih izdelajo proizvajalci sredstev za popravilo pnevmatik. Ta navodila je potrebno dobro poznati in dosledno upoštevati.
  • Svetovanje o uporabi pnevmatik je opravilo, ki zahteva veliko znanja in tudi pravilni nastop delavca, da pri stranki vzbudi potrebno zaupanje. Poleg obvladovanja osnovnih znanj za opravljanje poklica delavec sledi novostim na področju zakonodaje in konstrukcije avtomobilov in pnevmatik.

Pogoji za pridobitev javne listine:

Kandidat dokaže, da dosega znanja, spretnosti in kompetence, določene v katalogu standardov strokovnih znanj in spretnosti.

Izvajalci:

Izvajalci postopkov za ugotavljanje in potrjevanje NPK so vpisani v register izvajalcev, ki se vodi v zbirki nacionalnega informacijskega središča za poklicne kvalifikacije. To so: poklicne šole, podjetja, medpodjetniški izobraževalni centri, šole za izobraževanje odraslih, gospodarske zbornice.

URL

URL izvajalca: