Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Magister znanosti/magistrica znanosti s področja biologijeDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Magisterij znanosti/umetnosti
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Vrsta izobraževanja Vrsta izobraževanja: Magistrsko izobraževanje
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
2 leti
Kreditne točke Kreditne točke: 120 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:
  • Diplomanti univerzitetnega dodiplomskega študija enopredmetne in dvopredmetne biologije, ki imajo v dodiplomskem študiju biologije povprečno oceno 8 ali več in aktivno znanje angleščine ali
  • ostali visokošolski diplomanti, če imajo v dodiplomskem študiju povprečno oceno 8 ali več in uspešno opravljene komisijske izpite iz botanike, zoologije in ekologije ter aktivno znanje angleščine ali
  • kandidat z nižjo povprečno oceno se lahko vključi v študijski program, če ima bibliografijo, ki vključuje vsaj en strokovni članek s področja biologije, ki ga je kandidat objavil sam ali v soavtorstvu, ali pa s svojim delom izkazuje druge izjemne rezultate na strokovnem področju ter ima aktivno znanje angleščine (zahtevane pogoje iz te alineje preverita Oddelek za biologijo in vodja podiplomskega študija biologije; kandidat mora pridobiti priporočilo svojega visokošolskega učitelja z dodiplomskega študija).
ISCED področje ISCED področje:
Naravoslovje, matematika in statistika
ISCED podpodročje isced podpodročje: biologija
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 9
Raven EOK: EOK 8
Raven EOVK: Tretja stopnja

Učni izidi:

Imetnik/imetnica kvalifikacije se je seznanil s temeljnimi raziskovalnimi metodami v biologiji in spoznal skupino (ali raziskovalni problem), na kateri je opravil raziskovalni del magistrske naloge. Prav tako se je seznanil z izbranimi raziskovalnimi metodami v biologiji in spoznal tudi moralne ter etične vidike raziskovanja.

Ocenjevanje in zaključevanje:

Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10).

Napredovanje:

Študent se lahko vpiše v višji letnik, če je do izteka študijskega leta opravil vse obveznosti, določene s študijskim programom za vpis v višji letnik.

Prehodnost:

Doktorski študijski programi 3. stopnje (SOK: raven 10)

Opis poklica

Kratek opis

Biolog preučuje rastline, živali in mikroorganizme. Lahko sodeluje pri raziskavah ali dela v industrijskih laboratorijih za razvoj novih izdelkov ali procesov v proizvodnji.

Kaj delavec običajno dela

Po začetku šolanja se biolog lahko odloči za pedagoško usmeritev, za profesorja, ki bo poučeval biologijo in sorodne predmete na gimnaziji in drugih srednjih šolah ali pa za raziskovalno-tehniško usmeritev. V vsakem primeru je poklic biologa izjemno širok, saj obsega znanja od tistih na meji s kemijo in fiziko, preko genetike, ekologije, fiziologije do sistematike. Biolog dela bodisi kot posameznik bodisi v skupini različnih poklicev, v timu biologov, lahko tudi kot vodja skupine. Njegovo delo poteka v laboratorijih ali v kabinetih, z uporabo pretežno tuje literature. V nekaterih primerih je veliko dela tudi na terenu. Zelo se uveljavlja mednarodno sodelovanje biologov z izmenjavo obiskov in udeležbo na strokovnih in znanstvenih konferencah.
Na področju biokemije in molekularne biologije je pomembno obvladovanje biokemijskih in molekularno-bioloških laboratorijskih metod in tehnik poznavanje celičnega metabolizma. Biolog pozna funkcije encimskih procesov, snovi, ki jih živa bitja sama ustvarjajo (strupov in hranil), zgradbe značilnih molekul, zlasti zgradbe in delovanja dednih zasnov. Na področju organografije, fiziologije in etologije pozna zgradbe in delovanja rastlinskega, živalskega ali človeškega telesa. Na področju sistematike, ekologije, naravovarstva in varstva okolja je pomembno poznavanje mikroorganizmov ter rastlinskih in živalskih vrst, odnosov med organizmi v naravnih sestojih in vplivov naravnega ali umetno spremenjenega (onesnaženega) neživega okolja nanje. Ta tematika zahteva specializacijo v poznavanju posamezne živalske ali rastlinske skupine za delo v raziskovalnih ustanovah ali pa poznavanje in obvladovanje administrativnih opravil ter družbenih odnosov za delo v nadzoru in administraciji.

Pogoji za pridobitev javne listine:

Za vpis v drugi letnik mora študent opraviti vse obveznosti pri Metodologiji znanstveno raziskovalnega dela v biologiji (v obsegu 10 ECTS), Biologiji izbrane taksonomske skupine (v obsegu 10 ECTS), pri dveh izbirnih predmetih (v skupnem obsegu 20 ECTS) in individualno raziskovalno delo (IRD) v raziskovalni skupini oziroma programski skupini (v obsegu 5 ECTS). Študent mora v okviru IRD opraviti predstavitev taksonomske skupine ali predstavitev raziskovalnega problema. 

Izvajalci:

Univerza v Mariboru, Fakulteta za naravoslovje in matematiko

URL

URL izvajalca: