Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Magister znanosti/magistrica znanosti s področja arheologijeDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Magisterij znanosti/umetnosti
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Vrsta izobraževanja Vrsta izobraževanja: Magistrsko izobraževanje
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
2 leti
Kreditne točke Kreditne točke: 120 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:
  • Diploma visokošolskega študija,
  • aktivno in pasivno obvladanje dveh svetovnih jezikov,
  • povprečni učni uspeh z oceno najmanj 8.
Kandidatom, ki imajo delovno prakso in oceno vsaj 7,2 lahko kolegij Oddelka za arheologijo s posebnim sklepom prizna dosedanje delo kot pogoj za vpis. 
Za kandidate, ki so dokončali študij na drugih univerzitetnih programih, veljajo enaki pogoji, s tem da oddelek upoštevaje tematiko magistrskega študija, določi vsebine, ki jih kandidat mora obvladati v prvem semestru študija (do 2 diferencialna izpita).
ISCED področje ISCED področje:
Umetnost in humanistika
ISCED podpodročje isced podpodročje: zgodovina in arheologija
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 9
Raven EOK: EOK 8
Raven EOVK: Tretja stopnja

Učni izidi:

Imetnik/imetnica kvalifikacije je usposobljen za reševanje znanstvenih problemov s tem, da se je poglobljeno seznanil s teorijo in metodologijo raziskovalnega dela v arheologiji in jih tudi samostojno uporablja.

Ocenjevanje in zaključevanje:

Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10). 

Napredovanje:

Za napredovanje v višji letnik mora študent opraviti vse obveznosti s študijskim programom oziroma doseči najmanj 45 KT.

Prehodnost:

Doktorski študijski programi 3. stopnje (SOK: raven 10)

Opis poklica

Kratek opis

Arheolog se ukvarja z zgodovinskim proučevanjem preteklosti z uporabo materialnih ostankov, kot so keramika, orodja in stavbe (ruševine). Sodeluje pri izkopavanjih in beleži podatke o najdbah ter konzervira najdene predmete.

Kaj delavec običajno dela

Arheolog, ki dela na terenu, običajno sodeluje v skupini ali pa jo vodi in nadzoruje izkopavanja ali raziskovalne meritve. Meritve vključujejo izris kart in načrtov področja namenjenega izkopavanjem. Pri izkopavanjih nadzoruje delavce- kopače, fotografira, arhivira in katalogizira najdene predmete. Natančno beležiti podatke in meritve, saj se lahko zgodi, da mora v pisnih poročilih predstaviti vsako, tudi najmanjšo podrobnost. Na podeželskih področjih lahko izkopavanja trajajo dalj časa. Mesto izkopavanja se lahko uredi kot ogledna točka. Na urbanih področjih se mora arheolog držati rokov in pravočasno zaključiti izkopavanja. Mesto izkopavanja se lahko nato zasuje in pripravi za nadaljnji razvoj.

Pogoji za pridobitev javne listine:

Za dokončanje študija mora študent uspešno opraviti vse obveznosti, predpisane s študijskim programom (izpiti, seminarske naloge, terenske, laboratorijske vaje), in uspešno javno zagovarjati magistrsko delo. Diplomanti tega študijskega programa morajo študij zaključiti do 30.9.2016. 

Izvajalci:

Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta

URL

URL izvajalca: