Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Magister zgodovine/magistrica zgodovineDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Diploma druge stopnje
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Vrsta izobraževanja Vrsta izobraževanja: Magistrsko izobraževanje
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
2 leti
Kreditne točke Kreditne točke: 120 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:

Na magistrski študij Kulturne zgodovine se lahko vpiše, kdor je končal:

  • študijski program prve stopnje z ustreznih strokovnih področij, kot so zgodovina, antropologija, pravo, etnologija, kulturologija, sociologija in sociologija kulture, kulturna antropologija, teologija, politologija. Pogoje izpolnjuje tudi, kdor je končal študijski program iz naštetih strokovnih področij, sprejet pred novelo Zakona o visokem šolstvu iz leta 2004; 
  • študijski program prve stopnje z drugih humanističnih in družboslovnih visokošolskih programov, kot so mednarodni odnosi, evropske študije – družboslovni vidiki, obramboslovje, upravne znanosti, ekonomija ipd. Pogoje izpolnjuje tudi, kdor je končal študijski program iz naštetih strokovnih področij, sprejet pred novelo Zakona o visokem šolstvu iz leta 2004.

Kandidat bo moral pred vpisom opraviti študijske obveznosti, ki so bistvene za nadaljevanje študija; te se določijo glede na različnost strokovnega področja in obsegajo od 10 do največ 60 kreditnih točk, pri čemer mora biti 60% vsebin enakih ali sorodnih. Kandidati jih lahko opravijo med študijem na prvi stopnji, v programih za izpopolnjevanje ali z opravljanjem izpitov pred vpisom v magistrski študijski program. 

Diplomantom dosedanjih študijskih programov za pridobitev univerzitetne izobrazbe z istega oz. sorodnega strokovnega področja se pri vpisu v dveletni magistrski študijski program Kulturna zgodovina praviloma priznajo študijske obveznosti v obsegu 60 kreditnih točk. 

Pogoje za vpis izpolnjuje tudi, kdor je pridobil diplomo prve stopnje na primerljivih študijskih programih v tujini.

ISCED področje ISCED področje:
Umetnost in humanistika
ISCED podpodročje isced podpodročje: zgodovina in arheologija
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 8
Raven EOK: EOK 7
Raven EOVK: Druga stopnja

Učni izidi:

Imetnik/imetnica kvalifikacije je zmožen/zmožna:

Splošne kompetence:

Študijski program KULTURNA ZGODOVINA si prizadeva za oblikovanje slušateljev v samostojne in vsestransko razgledane strokovnjake na področju zgodovine. Pri tem izhaja iz humanistične tradicije, ki je zanjo ključna; vizija zgodovine kot procesa, ki »ukinja človeka« – še posebej jasno je bila ta tendenca izražena sredi 2. polovice 20. stoletja, ko se je ponekod tudi začelo razmišljati celo o »zgodovini brez imen« – ji je tuja. 
Magistranti bodo sposobni apikacije bazičnih znanj v konkretnih strokovnih, predvsem znantveno - razuskovalnih situacijah. Na podlagi poglobljenih znanj bodo usposobljeni za kritično analizo znanstvenega problema, predvidevanja rešitev s prenosom lastnih in tujih izkušenj ali s sintezo svojih rešitev glede na posebne razmere. Kritično bodo presojali nova kognitivna orodja in ugotavljali primernost prenosa le teh v naše okolje. Kompleksno znanje jim bo omogočalo hitrejše prilagajanje tako kulturnozgodovinskih kot zgodovinskih znanj potrebam stroke in družbe. 
S pomočjo pridobljenih in glede na stopnjo študija tudi poglobljenih znanj in uveljavljenih raziskovalnih metod bodo magistranti usposobljeni za razpoznavanje kutlurnozgodovinskih in splošno družbenih problemov, ki jih bodo reševali s pomočjo postopkov in procesov ter preko kritične in samokritične presoje. 
Kompleksno znanje bo magistrantom omogočalo hitrejšo reakcijo na probleme, ki se v družbi pojavljajo zaradi nerešenih vprašanj iz preteklosti ter na ta način aktivno pripomogli k strpnosti in konkurenčnosti obmejnega prostora. Študentje bodo razvili svoje komunikacijske sposobnosti tako, da bodo lahko aktivno sodelovali v reševanju problemov, ki se pojavljajo znotraj lokalnih in regionalnih skupnosti, a imajo velik vpliv tudi na državne in meddržavne odnose. Na ta način se bo krepila avtonomnost v njihovem strokovnem delu. Program študentom pojasni temelje etične refleksije in zavezanosti profesionalni etiki. Magistranti bodo preko seminarskih nalog in skupinskih projektov pridobili znanja in sposobnosti za medsebojno sodelovanje in brainstorming, s pomočjo pridobljenih znanj tujih jezikov in specifičnosati obmejnega prostora pa možnost aktivnega delovanja v mednarodnih strokovnih okoljih.
Seznanitev s temeljnimi potezami in postavkami zgodovine mentalitet, žensk, družine, otroštva, vsakdanjega življenja, idej, ideologij in intelektualnega razvoja, ki so se v svetu še posebej močno razvile ob »koncu milenija«, usmerja magistranta k najsodobnejšim, vendar pa vsestransko kritično preverjenim paradigmam stroke. Na drugi strani študij tudi ne zanemarja »zlatega standarda« zgodovinske vede, ki ga tematsko reprezentirajo pravna, cerkvena in deloma tudi vojaška zgodovina (čeprav je slednja v predloženem študijskem programu zasnovana širše, antropološko, in ne klasično »militaritično«). 
Takšna naravnanost zagotavlja vsestranski in sodobnosti ustrezajoč profil magistranta, ki se bo mogel pobudno in tvorno vključevati v interdisciplinarno delo na področju. Magistrant programa KULTURNA ZGODOVINA bo razumel in v največji mogoči meri obvladal nelahka vprašanja, ki se porajajo v zvezi s celotno diahrono dimenzijo življenja. Od njega se pričakuje aktivno soustvarjanje zgodovinske kulture na Slovenskem in v širšem evropskem prostoru.
Od magistrantov programa KULTURNA ZGODOVINA se pričakuje razvitje sposobnosti za samostojno sprejemanje pobud od drugod in hkrati pa tudi uzavestitev specifičnosti slovenskega (zlasti zahodnoslovenskega) prostora. Prav različnost zgodovinskih izkušenj in kultur onemogoča mehanično naslanjanje tujih modelov. Zato je v programu KULTURNA ZGODOVINA velik poudarek dan samostojnemu raziskovalnemu delu slušateljev (z verifikacijo docentov/profesorjev).
Magistranti vzpostavijo v teku študija kritično reflektirano zavest o slovenstvu, evropejstvu in svetovljanstvu ter o tem, da se osebne in skupinske identitete različnih ravni ne izključujejo. Pri tem pa tudi ne gre za hierarhijo različnih identitet, ampak za posebnosti »zornih kotov«, na katerih so utemeljene.

Predmetno-specifične kompetence:

Za doseganje zahtevanih in pričakovanih predmetno – specifičnih kompetenc bo študij seznanil študente s temeljnimi potezami in postavkami kulturne zgodovine, zgodovine idej, ideologij in intelektualnega razvoja in usmerjal magistranta k najsodobnejšim, vendar pa vsestransko kritično preverjenim paradigmam stroke. Na drugi strani pa študij utemeljuje tudi temeljne standarde zgodovinske vede.
Takšna naravnanost zagotavlja vsestranski in sodobnosti ustrezajoč profil magistranta, ki se bo mogel pobudno in tvorno vključevati v interdisciplinarno delo na področju humanistike. Študij bo magistranta opremil s temeljnim znanjem in usposobljenostjo za sodelovanje pri reševanju konceptualnih in praktičnih vprašanj pri varstvu kulturne dediščine, v turizmu ter organizaciji in v javni upravi. 
Študijski program zajema vse ključne elemente zgodovinske kulture. Pomemben poudarek je dan tudi teorijam zgodovine, zgodovinopisja, temeljnim zgodovinskim znanostim, ker brez njih ne more več biti ne metodološkega ne konceptualnega napredka v stroki. Slednji je v procesih evropskega povezovanja in združevanja nujen zaradi vstopa v dialog z drugimi kulturami in civilizacijami. 
Magistrant bo razumel in v največji mogoči meri obvladal praktične probleme, ki se porajajo v zvezi s celotno diahrono dimenzijo življenja ter bo tako aktivno soustvarjal zgodovinske kulture na Slovenskem in v širšem evropskem prostoru. Magistrant bo sposoben sodelovanja in povezovanja z različnimi strokami, ki je za sodobno pojmovanje zgodovine, tako v teoriji kot praksi neogibno. To pomeni, da je področje dela magistrantov programa KULTURNA ZGODOVINA izjemno široko: sega od konceptualnega načrtovanja do čisto aplikativnega poseganja v vsakodnevno življenje. Pri slednjem gre še posebej poudariti potrebo po razvijanju sposobnosti slušateljev za sprejemanje različnosti, ki je na vsakem mejnem področju neizogibno. To je dejansko eno od najpomembnejših »praktičnih« poslanstev študija zgodovine kot kulturne zgodovine. 
Magistranti bodo splošno strukturo temeljne discipline, kulturne zgodovine, ter povezanost med njenimi poddisciplinami spoznavali preko obveznih in izbirnih predmetov, kjer se bodo seznanjali z razlogi za obstoječo hierarhijo. Seveda pa so predmeti oblikovani tako, da bodo o tej hierarhiji omogočili tudi kritičen razmislek in dovoljevali možnost sprememb.
Študijski program bo preko svojih obveznih in izbirnih predmetov poleg teoretičnega znanja še posebej spodbujal reševanje konkretnih delovnih problemov, kot so prijava projektov, izdelava elaboratov, mikroraziskav skupinsko delo na prijavah projektov, iskanju tematik, zanimivih za mednarodno sodelovanje na lokalnem nivoju ...
Ker se na Politehniki v Novi Gorici zaradi številnih naravoslovno usmerjenih študijskih programov spodbuja intenzivna uporaba informacijsko-komunikacijske tehnologije, bo poseben poudarek posvečen tudi prelivanju tega znanja na humanistične polje. Tako bodo magistrantom študijskega programa Kulturne zgodovine s to tehnologijo omogočene tudi intenzivne kvantitativne metode obdelave podatkov, najsodobnejše tehnike njihovega shranjevanja in možnost široke interdisciplinarne multikulturne diskusije na svetovnem spletu.

Ocenjevanje in zaključevanje:

Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10). 

Napredovanje:

Redni roki za izpite in zagovor magistrskega dela so določeni z izpitnim redom. 
Študent se lahko ponovno vpiše v isti letnik, če zbere vsaj 15 ECTS točk iz tega letnika. Študent lahko v času študija ponavlja enkrat. Prekinitev študija daljša od 5 let se lahko nadaljuje po programu, ki je takrat v veljavi. Za napredovanja v višji letnik pa mora študent opraviti izpite v obsegu večjem od 75 % predpisanih ur predavanj za letnik kar pomeni, da mora za prehod v drugi letnik zbrati vsaj 45 ECTS točk.

Magister zgodovine/magistrica zgodovine

SOK 8

EOK 7

V zavihku Karierna pot je prikazana možna karierna pot znotraj področja izbrane kvalifikacije, ki ni edina in ni obvezujoča. Dejanska prehodnost med kvalifikacijami, ki je določena z zakonodajo je opredeljena v zavihku Prehodnost.

SOK 10 / EOK 8

Prehodnost:

Doktorski študijski programi 3. stopnje (SOK: raven 10)

Pogoji za pridobitev javne listine:

Za dokončanje študijskega programa mora študent oz. študentka uspešno zaključiti vse obveznosti kot jih določa program v skupnem obsegu 120 KT.

Izvajalci:

Univerza v Novi Gorici, Fakulteta za humanistiko

URL

URL izvajalca: