Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Doktor znanosti/doktorica znanostiDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Diploma tretje stopnje
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Vrsta izobraževanja Vrsta izobraževanja: Doktorsko izobraževanje
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
3 leta
Kreditne točke Kreditne točke: 180 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:

V doktorski študijski program Doktorski študij Zdravstvene vede se lahko vpiše, kdor je končal: 

  • študijski program 2. stopnje v obsegu 180 ECTS zdravstvene, družboslovne ali humanistične smeri. 
  • študijski program, ki izobražuje za zdravstvene poklice, urejene z direktivami Evropske unije, ali drugi enoviti magistrski študijski program družboslovne ali humanistične smeri, ki je ovrednoten s 300 kreditnimi točkami po ECTS. 
  • študijski program za pridobitev univerzitetne izobrazbe zdravstvene, družboslovne ali humanistične smeri, sprejet pred 11. 6. 2004. 
  • magisterij znanosti in je pred tem končal program za pridobitev univerzitetne izobrazbe zdravstvene, družboslovne ali humanistične smeri. Tem kandidatom se na podlagi prošnje skladno z zakonom priznajo študijske obveznosti v obsegu 60 kreditnih točk po ECTS. 
  • študijski program za pridobitev specializacije, ki je pred tem končal visokošolski strokovni program ustrezne smeri. Tem kandidatom se določi dodatne študijske obveznosti za posamezna področja v obsegu od 30 do 60 kreditnih točk po ECTS. 

Vsi vpisani pod pogoji od a do d, ki imajo izobrazbo družboslovne ali humanistične smeri, morajo izkazovati delovne izkušnje na področju javnozdravstvenih problemov ali delati kot sodelavci v zdravstvenih timih ali člani timov, ki delujejo na področju zdravja v družbi. 
Vsi kandidati morajo izkazovati publicistično aktivnost na področju svojega strokovnega dela in morajo biti usposobljeni za uporabo študijskih gradiv v angleškem jeziku. 
Tujci (kandidati, ki niso državljani držav članic EU) oziroma Slovenci brez slovenskega državljanstva se ob izpolnjevanju splošnih pogojev vpisujejo skladno z določili Pravilnika o razpisu za vpis in izvedbi vpisa v visokem šolstvu in Pravilnika o študiju tujcev in Slovencev brez slovenskega državljanstva v RS. Za sprejem tujcev v doktorske programe veljajo enaki pogoji kot za slovenske državljane, v kolikor so v tujini dokončali enakovredno izobraževanje. 
Enakovrednost predhodno pridobljene izobrazbe v tujini se ugotavlja v postopku priznavanja tujega izobraževanja za nadaljevanje izobraževanja v Republiki Sloveniji. 
Enakovrednost predhodno pridobljene izobrazbe v tujini se ugotavlja v postopku priznavanja tujega izobraževanja za nadaljevanje izobraževanja v Republiki Sloveniji. 
Kandidat pred vpisom izbere mentorja in najkasneje ob vpisu predloži njegovo pisno soglasje o prevzemu mentorstva ter seznam treh njegovih znanstvenih objav s področja predvidene teme kandidatove doktorske disertacije. Mentor oziroma somentor pri izdelavi doktorske disertacije mora imeti veljaven naziv visokošolskega učitelja (docent, redni, izredni profesor) oz. znanstvenega delavca (znanstveni sodelavec, višji znanstveni sodelavec in znanstveni svetnik) in ima izkazano raziskovalno aktivnost z ustrezno znanstveno bibliografijo s področja 155 teme doktorske disertacije. Minimalni pogoj za izkazovanje raziskovalne aktivnosti mentorja je, da v primeru temeljnih raziskav z bibliografijo v zadnjih petih letih doseže 100 točk po SICRIS-u oz. v primeru aplikativnih raziskav 40 točk in ima dokazila o uspešnosti prenosa rezultatov projektov v prakso. Mentor je dokončno imenovan v postopku prijave in pridobitve soglasja k temi doktorske disertacije. 
Mentor je lahko tudi tuj strokovnjak z nazivom, ki je primerljiv z učiteljskim oziroma znanstvenimi nazivi FZJ. V tem primeru FZJ imenuje somentorja.

ISCED področje ISCED področje:
Zdravstvo in socialna varnost
ISCED podpodročje isced podpodročje: interdisciplinarne izobraževalne aktivosti/zidi, pretežno zdravstvo in socialna varnost
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 10
Raven EOK: EOK 8
Raven EOVK: Tretja stopnja

Učni izidi:

Imetnik/imetnica kvalifikacije je zmožen/-na:

Splošne kompetence študija: 

  • sposobnost konceptualizacije, načrtovanja in implementacije projektov za ustvarjanje novega znanja, sodelovanju pri razumevanju le tega v praksi in njegovo aplikacijo ter predvidevanje problemov ob tem, 
  • sposobnost presoje v kompleksnih situacijah, kjer je malo podatkov, reševanje kompleksnih problemov; 
  • sposobnost jasnega in učinkovitega komuniciranja idej in zaključkov v znanstveni, strokovni in nestrokovni javnosti; 
  • izvajanje temeljnih in aplikativnih raziskav, podpiranje napredka z raziskovalnim delom, uporaba novih tehnik in pristopov pri raziskovanju; 
  • osebnostna odgovornost, iniciativnost, profesionalnost, razvito kritično razmišljanje do raziskovalnega problema; 
  • razumevanje pomena znanja za akademski razvoj; 
  • analiziranje trendov zdravja in zdravstvene problematike ter problematike na področju uspešnosti in učinkovitosti zdravstva ter oblikovanje strategije za reševanje izzivov povezanih z zdravstveno obravnavo kot znanostjo, sistemom, procesom, organizacijo, fenomenom in politiko; 
  • celovito razumevanje raziskovalnega dela na nivoju 8. ravni po Evropskem kvalifikacijskem okvirju; 
  • doprinos raziskovalnega dela na razvijajočem se področju zdravstvenih ved, ki združuje znanstveno in strokovno delovanje zdravstvene nege, promocije zdravja in zdravstvenega managementa kot znanstvenih disciplin preko raziskovanja in razvoja lastnih teorij. 

Specifične kompetence diplomanta: 

  • prepozna in razume etične probleme raziskovanja povezanega z zdravjem, zdravstveno obravnavo, zdravstvom kot sistemom in politiko 
  • samostojno v vseh fazah raziskovalnega procesa izvede lastno reprezentativno raziskavo 
  • je odgovoren za vodenje interdisciplinarnih in interprofesionalnih nalog znotraj zdravstvenih ved in širše 
  • sodeluje v razpravah znotraj zdravstvenih ved in širše in predstavi rezultate lastne raziskave na nacionalnih konferencah, pripravi raziskovalno poročilo in raziskovalno delo publicira v recenzirani znanstveni reviji 
  • oceni potrebo po spremembah na področju zdravstvenih ved in le te spodbuja, predlaga 
  • imel bo znanje za znanstveno delo na področju zdravstva (healthcare science) z možnimi usmeritvami na zdravstveno nego, promocijo zdravja in zdravstveni management 122 
  • imel bo znanja in spretnosti za samostojno uporabo znanstvenih raziskovalnih metod in kritično oblikovanje novih znanstvenih spoznanj 
  • seznanjen bo s ključnimi raziskovalnimi problemi znotraj svoje znanstvene discipline 
  • pridobil bo znanja o splošni teoriji znanosti in svoje discipline, tako da bo lahko sledil in sooblikoval razvoj v njih 
  • pridobil bo spretnosti za mednarodno raziskovalno in projektno delo 
  • pridobil bo širše razumevanje pomena teoretičnih temeljev na svojem raziskovalnem področju ter o raziskovalnih metodah 
  • imel bo znanje za oblikovanje novih znanj, ki temeljijo na sodelovanju med akademskimi raziskovalnimi timi in kliničnimi okolji 
  • imel bo znanja za prepoznavanje in prenos znanj iz drugih disciplih 
  • utrdil bo znanje na svojem raziskovalnem področju 
  • spoštoval bo principe znanstvene integritete in etike 
  • pridobil bo znanja s področja raziskovanja, kritičnega razmišljanja in evalvacije, raziskovalnih metod in etike 
  • imel bo znanja, da bo lahko zasedel vodilno mesto v disciplini in različnih organizacijah 
  • pridobil bo napredna znanja za poglobljeno, samostojno raziskovalno delo 
  • pridobil bo izkušnje z delom v mednarodnem okolju 
  • razvil bo znanja na lastnem raziskovalnem področju 
  • pridobil bo znanja za samostojno raziskovalno delo 
  • pridobil bo znanja za mednarodno raziskovalno delo.

Ocenjevanje in zaključevanje:

Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10).

Napredovanje:

Študent napreduje v 2. letnik, če z opravljenimi obveznostmi 1. letnika zbere najmanj 40 ECTS. Pri čemer je obvezni predmet za vpis v 2. letnik Raziskovalno delo in raziskovalna metodologija.

Pri izjemnem vpisu v 2. letnik mora študent zbrati najmanj 30 ECTS, pri čemer manjkajoči izpit ne sme biti Raziskovalno delo in raziskovalna metodologija. V tem primeru o vpisu odloča Komisijo za znanstveno – raziskovalno in razvojno dejavnost FZJ, na katero mora študent nasloviti prošnjo z ustreznimi dokazili.

Študent napreduje v 3. letnik, če z opravljenimi obveznostmi 1. letnika zbere 60 ECTS in iz 2. letnika 45 ECTS.

Opraviti mora Doktorski seminar II (30 ECTS), Študent mora predstaviti temo doktorsko disertacijo (15 ECST) najkasneje do začetka drugega semestra drugega letnika oz. v tretjem semestru študija.Študent, ki ni opravil vseh obveznosti, določenih s študijskim programom, lahko v času študija enkrat ponavlja letnik. Ponavljanje letnika lahko odobri Komisija za znanstveno – raziskovalno in razvojno dejavnost FZJ.

Pogoji za pridobitev javne listine:

Študent izdela doktorsko disertacijo in jo po opravljenih vseh obveznostih zagovarja. Pogoj za zaključek študija so opravljene obveznosti, izdelava in zagovor doktorske disertacije ter objava izvirnega znanstvenega članka v reviji s faktorjem vpliva.

Izvajalci:

Fakulteta za zdravstvo Angele Boškin Jesenice

URL

URL izvajalca: