Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Diplomirana babica (vs)/diplomirani babičar (vs)Dodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Diploma prve stopnje (VS)
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Vrsta izobraževanja Vrsta izobraževanja: Visokošolsko strokovno izobraževanje
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
3 leta
Kreditne točke Kreditne točke: 180 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:
  • Matura ali
  • poklicna matura ali
  • zaključni izpit pred (1. junijem 1995) po kateremkoli štiriletnem srednješolskem programu.
ISCED področje ISCED področje:
Zdravstvo in socialna varnost
ISCED podpodročje isced podpodročje: zdravstvena nega in babištvo
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 7
Raven EOK: EOK 6
Raven EOVK: Prva stopnja

Učni izidi:

Imetnik/imetnica kvalifikacije je usposobljen/-a za:

  • promocijo zdravja, svetovanje pri načrtovanju družine, varovanje reproduktivnega zdravja in posredovanje ustreznih napotitvenih informacij,
  • svetovanje, pomoč ter skrb za ženske z ginekološkimi težavami,
  • pripravo in izvajanje programov šole za starše ter zdravstvenovzgojno delo za zdrav način življenja in izogibanje  tveganim dejavnikom za to kategorijo prebivalstva,
  • spremljanje normalnega poteka nosečnosti in izvajanje potrebnih preiskav ter spremljanje stanja zarodka z uporabo ustreznih kliničnih metod in sredstev,
  • ugotavljanje rizične nosečnosti na podlagi ustreznih preiskav in svetovanje v okviru pristojnosti: napotitev k specialistom  ob patološki nosečnosti in sodelovanje pri timski obravnavi nosečnice,
  • svetovanje in pomoč ženskam med nosečnostjo, ob porodu in v poporodnem obdobju,
  • vodenje normalnega poroda in izvajanje epiziotomije ter dajanje nujne medicinske pomoči pri porodu, če zdravnika ni,
  • prepoznavanje  patoloških sprememb pri materi in otroku, ukrepanje v okviru pristojnosti ter napotitev k specialistu,
  • pregledovanje in negovanje novorojenčka in dojenčka ter ukrepanje, kadar je potrebno,
  • svetovanje in pomoč ženskam v menopavznem obdobju,
  • izvajanje babiške nege in zdravljenja, ki ga predpiše zdravnik,
  • vodenje ustrezne zdravstvene dokumentacije in dokumentacije o negi,
  • pedagoško delo za vzgajanje in izobraževanje lastnega kadra ter raziskovalno delo.

 

Ocenjevanje in zaključevanje:

Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10). 

Napredovanje:

Študent mora imeti za vpis v višji letnik potrjen predhodni letnik s frekvencami iz vseh predmetov, opravljene vse vaje in prakso ter ustrezno število kreditnih točk. Za vpis v 2. letnik je treba doseči najmanj 54 kreditnih točk 1. letnika, za vpis v 3. letnik pa 60 kreditnih točk 1. letnika in najmanj 54 iz 2. letnika. Pogoj za napredovanje iz 1. letnika v 2. letnik so opravljeni izpiti pri predmetih anatomija in fiziologija s patologijo, reproduktivno zdravje in etika  ter babištvo in babiška praksa 1. Pogoj za napredovanje iz 2. letnika v 3. letnik so opravljeni izpiti pri predmetih porodništvo in ginekologija, skrb za bolne otroke, babištvo in babiška praksa 2.

Diplomirana babica (vs)/diplomirani babičar (vs)

SOK 7

EOK 6

V zavihku Karierna pot je prikazana možna karierna pot znotraj področja izbrane kvalifikacije, ki ni edina in ni obvezujoča. Dejanska prehodnost med kvalifikacijami, ki je določena z zakonodajo je opredeljena v zavihku Prehodnost.

SOK 8 / EOK 7

Prehodnost:

Magistrski študijski programi 2. stopnje (SOK: raven 8)

Opis poklica

Kratek opis

Babičar za visoko zahtevna dela (prej medicinska sestra- babica) izvaja zdravstveno nego žena med nosečnostjo, med porodom in v poporodnem obdobju.

Kaj delavec običajno dela

Babičar je zdravstveni delavec, katerega strokovno področje je porodniško-ginekološka zdravstvena nega. Babičar je specifičen poklic na področju zdravstvenega varstva žena med nosečnostjo, porodom in v poporodnem obdobju. Ima pomembno vlogo pri svetovanju in izobraževanju zdravih in bolnih varovank, družine in širše družbene skupnosti. S svojimi nalogami posega tudi na področja ginekologije, načrtovanja družine in zdravstvene nege otroka. Babičar ugotavlja telesne, socialno-kulturne, čustvene, duhovne in izobraževalne potrebe po zdravstveni negi. Načrtuje, izvaja, nadzira in vrednoti zdravstveno nego in jo dokumentira. Vzdržuje dobre stike z varovankami, svojci in člani tima ter skrbi za dobre medsebojne odnose. Vodi negovalni tim, organizira delo in člane tima sproti obvešča o novostih na področju porodniške zdravstvene nege.
Spremlja razvoj ploda, potek in napredovanje poroda, prepoznava nepravilen potek poroda in pravočasno ukrepa. Vodi spontane porode in pomaga zdravniku pri vodenju zapletenih porodov. Ukrepa v nujnih primerih, opravlja zdravstveno nego, neguje novorojenčka in dojenčka. Organizira, spremlja ali izvaja predpisan diagnostično-terapevtski program. Jemlje vzorce biološkega materiala za preiskave in nadzoruje vzdrževanje higienskih razmer na porodniškem in ginekološkem oddelku. Sodeluje z drugimi strokovnimi službami, nadzira porabo materiala, zdravil in narkotikov. Kot zdravstveni svetovalec in vzgojitelj deluje na vseh ravneh zdravstvenega varstva. Nenehno se izobražuje, vzdržuje pozitivno profesionalno identiteto in sodeluje pri raziskovah s področja zdravstvene nege.
 

Pogoji za pridobitev javne listine:

Za dokončanje študija mora študent opraviti vse obveznosti pri vseh obveznih predmetih ter izbirnih predmetih, ki jih je vpisal, ter zbrati 180 kreditnih točk. Zadnji predmet programa je zaključna refleksija študija, ki je sestavljen iz vsebin: diplomsko delo in intervizija.

Izvajalci:

Univerza v Ljubljani, Zdravstvena fakulteta

URL

URL izvajalca: