Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Računalnikar SI/računalnikarica SIDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Srednja poklicna izobrazba
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Vrsta izobraževanja Vrsta izobraževanja: Srednje poklicno izobraževanje
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
3 leta
Kreditne točke Kreditne točke: 189 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:
  • Osnovnošolska izobrazba ali
  • nižja poklicna izobrazba ali
  • enakovredno izobraževanje po prejšnjih predpisih.
ISCED področje ISCED področje:
Tehnika, proizvodne tehnologije in gradbeništvo
ISCED podpodročje isced podpodročje: elektronika in avtomatizacija
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 4
Raven EOK: EOK 4

Učni izidi:

Imetnik/ imetnica spričevala je zmožen/zmožna: 

  • uporabo računalniške programske opreme za oblikovanje, pripravljanje in arhiviranje osnovnih dokumentov in dokumentacije po predpisanih navodilih; 
  • izvajanje osnovnih vzdrževalnih del na električnih in komunikacijskih inštalacijah; 
  • nameščanje in preverjanje delovanja operacijskih sistemov in perifernih naprav; 
  • nameščanje, testiranje in posodabljanje standardne programske opreme po navodilih; 
  • arhiviranje in varovanje baz podatkov; Izbirno: Napredno vzdrževanje strojne opreme:
  • spremljanje delovanja, izvajanje tekočega vzdrževanja računalniških komponent in perifernih naprav, odpravljanje lažjih napak ter organiziranje odpravljanja večjih napak pri zunanjih izvajalcih;
  • upravljanje AV, projekcijskih in videokonferenčnih naprav; 
  • snemanje, kodiranje in shranjevanje zvoka, slike in videa v digitalnem zapisu; 
  • upravljanje in izvedbo krmilij s programirljivimi napravami.

Napredno vzdrževanje programske opreme:

  • načrtovanje in izdelavo preprostih programov;
  • uporabo znanih rešitev na novih primerih;
  • povezovanje računalniških sistemov v lokalna omrežja in medmrežja, kreiranje uporabniških računov in dodeljevanje pravic uporabnikom; 
  • zagotavljanje varnosti v lokalnih računalniških omrežjih.

Program je prilagojen za izvajanje v slovenskem učnem jeziku na narodno mešanem območju v slovenski Istri in ima še naslednje posebne cilje: 

  • razvijanje sporazumevalne sposobnosti v italijanskem in slovenskem jeziku, 
  • razvijanje vedenja o naravni, kulturni in zgodovinski dediščini italijanske narodne skupnosti ter njenega matičnega naroda, 
  • vzgoja za spoštovanje in razumevanje narodne in kulturne drugačnosti ter za sodelovanje med pripadniki slovenskega naroda in italijanske narodne skupnosti. Imetnik spričevala ključna poklicna znanja in zmožnosti nadgradi tudi s ključnimi splošnimi znanji v skladu z nacionalnimi standardi.

Ocenjevanje in zaključevanje:

S preverjanjem in ocenjevanjem se ugotavlja, kako dijak obvladuje poklicne zmožnosti, spretnosti in veščine ter kako izpolnjuje pogoje za doseganje kreditnih točk v skladu z izobraževalnim programom. Pri ocenjevanju dijaka se upošteva tudi neformalno pridobljeno znanje, ki mora biti ustrezno dokazano. Učenci so ocenjeni z ocenami od 5 (odlično) do 1 (nezadostno).  

Napredovanje:

V višji letnik lahko napredujejo dijaki, ki so ob koncu šolskega leta pozitivno ocenjeni iz vseh splošnoizobraževalnih predmetov in strokovnih modulov letnika izvedbenega kurikula šole, in so opravili vse interesne dejavnosti ter vse obveznosti praktičnega usposabljanja z delom.

Prehodnost:

Srednje strokovno in poklicno-tehniško izobraževanje; mojstrski, delovodski in poslovodski izpit (SOK, raven 5).

Opis poklica

Kratek opis

Operater na računalniškem sistemu opravlja dela, ki so potrebna, da se centralizirano organizirane računalniške obdelave nemoteno odvijajo. To obsega vklapljanje, izklapljanje in preproste nastavitve računalniških perifernih naprav, omrežja in komunikacijskih naprav ter nadzor delovanja.

Kaj delavec običajno dela

Operater na računalniškem sistemu ali kratko operater opravlja rutinska dela, ki so potrebna, da se centralizirano organizirane računalniške obdelave nemoteno odvijajo. To obsega vklapljanje, izklapljanje in preproste nastavitve računalniških perifernih naprav, omrežja in komunikacijskih naprav, to so lahko pri velikih računalniških sistemih dokaj zapleteni postopki, ter nadzor delovanja. Operater mora poznati različne tipe pomnilnikov: fiksne in izmenljive diske, diskete, optične diske, CD-pomnilnike ter različne vrste magnetnih tračnih medijev. Zna jih namestiti na ustrezno enoto sistema in pozna ukaze, ki omogočijo uporabnikom pristop do naprav in podatkov. Opravlja tudi preproste posege vzdrževanja in čiščenja naprav ter menjavo potrošnega materiala, papirja in pisalnih trakov.

Operater opazuje in beleži delovanje naprav, računalniške mreže ali računalniškega omrežja in nadrejenim pripravlja o tem poročilo. Poročati mora tudi o nepredvidenih ali izjemnih dogodkih in stanjih posameznih naprav in sistema kot celote. Podatki so eden najpomembnejših temeljev delovanja organizacije ali podjetja, zato je varovanje podatkov izjemno pomembno. Operater mora strogo spoštovati navodila in postopke za varovanje podatkov, kljub temu pa se kdaj zgodi, da mora ravnati po svojem preudarku, kajti vse situacije pač niso predvidene in opisane v navodilih za delo. Na velikem računalniškem sistemu se podatki obdelujejo praviloma z različnimi hkrati delujočimi programi, pogosto po paketih. Operater določa redno izvajanje programov ob pomoči ustreznih sistemskih funkcij, pa tudi brez teh (ročno), zato da je računalniški čas kar najbolje izkoriščen, obdelave pa v skladu z urnikom. 

Pogoji za pridobitev javne listine:

Dijak mora uspešno (s pozitivnimi ocenami) opraviti splošnoizobraževalne predmete, obvezne in izbirne strokovne module ter odprti del kurikula. Poleg tega mora opraviti tudi interesne dejavnosti, obveznosti pri praktičnem usposabljanju z delom ter zaključni izpit. Zaključni izpit obsega pisni in ustni izpit iz slovenščine ter izdelek oz. storitev in zagovor.

Izvajalci:

Srednje poklicne, strokovne in tehniške šole ter ljudske univerze.

URL

URL izvajalca: