Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Magister znanosti/magistrica znanosti s področja sociologijeDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Magisterij znanosti/umetnosti
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Vrsta izobraževanja Vrsta izobraževanja: Magistrsko izobraževanje
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
2 leti
Kreditne točke Kreditne točke: 120 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:
  • Diploma Fakultete za družbene vede in drugih sorodnih družboslovnih disciplin,
  • diploma ne-družboslovnih študijev; kandidatom se določijo diferencialni izpiti (največ dva),
  • aktivno znanje angleščine,
  • povprečni učni uspeh, z oceno najmanj 8.
ISCED področje ISCED področje:
Družbene vede, novinarstvo in informacijska znanost
ISCED podpodročje isced podpodročje: sociologija in študiji kultur
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 9
Raven EOK: EOK 8
Raven EOVK: Tretja stopnja

Učni izidi:
SMER: ANALIZA EVROPSKE SOCIALNE POLITIKE (SOCIALNA POLITIKA IN SOCIALNI RAZVOJ)
  • Imetnik/imetnica kvalifikacije se je seznanil z institucionalnim in političnim kontekstom, v katerem se oblikujeta ter na nacionalni ravni in na ravni Evropske zveze uveljavljata socialna politika in politika zaposlovanja.
  • Zmožen/-a se je soočiti z novimi problemi socialne politike, ki nastajajo s stopnjevanjem integracije Evropske zveze.
  • Imetnik/imetnica kvalifikacije je usposobljen tudi za praktična znanja za analizo in evalvacijo socialne politike ter za uporabo teh znanj na posameznih področjih socialne politike ob upoštevanju mednarodne komparativne in evropske dimenzije.
SMER: SEKSIZEM KOT (SODOBNA) TRADICIJA
  • Imetnik/imetnica kvalifikacije je usposobljen za samostojno analizo in sintezo analitičnih dognanj na specifičnih področjih raziskovanja spola ter za uporabo področnega znanja pri reševanju konkretnih problemov spolne neenakopravnosti, za samostojno raziskovanje organizacije in izkušenj spolov s pomočjo področno ustreznih raziskovalnih metod in tehnik, za javno predstavljanje področne problematike in za argumentiranje o nujnosti in pozitivnosti spreminjanja obstoječih neenakosti po spolu ter za strateško naravnanost na področju raziskovanja in teoretiziranja spola.
SMER: SOCIOLOGIJA VSAKDANJEGA ŽIVLJENJA
  • Imetnik/imetnica kvalifikacije se je seznanil z novejšimi teoretskimi in metodološkimi koncepti in problemi, ki zadevajo vsakdanje ravni družbenega življenja.
  • Usposobljen/-a je za poglobljen vpogled v epistemološka vprašanja konstrukcije in rekonstrukcije vsakdanjega sveta in fenomenov, ki jih ta producira (subjektnih struktur, zasebnosti, identitet, praks, odnosov, življenjskih stilov, vrednostnih orientacij) in so potrebna za razumevanje in interpretacijo lastnega sveta in vsakdanjega življenja.
  • Prav tako je usposobljen/-a za analizo izbranih javnih (sektorskih) politik, njihovo strokovno vrednotenje ter presojanje možnosti in načinov empirične uporabe.

Ocenjevanje in zaključevanje:

Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10).

Napredovanje:

Študent se lahko vpiše v višji letnik, če je do izteka študijskega leta opravil vse obveznosti, določene s študijskim programom za vpis v višji letnik.

Prehodnost:
Doktorski študijski programi 3. stopnje (SOK, raven 10)

Opis poklica

Kratek opis

Sociolog opravlja analitično raziskovalno, načrtovalno, svetovalno in pedagoško delo. Na področju prostorskega načrtovanja pripravlja kritične analize posegov v okolje, industrijski sociolog pa proučuje proces dela in predlaga ukrepe za boljšo organizacijo dela.

Kaj delavec običajno dela

Poklic se v sodobnih informacijskih in storitvenih družbah vse bolj uveljavlja tako pri nas kot v svetu. Sociolog lahko opravlja več poklicnih dejavnosti, ki temeljijo na sposobnostih kritičnega in analitičnega mišljenja, poznavanju zakonitosti delovanja družbe ter na metodoloških znanjih in veščinah. Vse to mu je v pomoč, ko se sooča s konkretnimi poklicnimi področji. Nemalokrat se zgodi, da mora biti sposoben predvidevati potek družbenih dogajanj. Sociolog opravlja analitična, vodstvena in svetovalna dela na kadrovskem področju. Načrtuje zaposlovanje, analizira delo, vodi izbirne postopke in sodeluje pri uvajanju novih delavcev. Sociolog analizira posledice kadrovskih odločitev, stališča in zadovoljstvo ali nezadovoljstvo delavcev ter stavke in druga nesoglasja. 

Pogoji za pridobitev javne listine:

Za dokončanje študija mora študent opraviti vse s študijskim programom predpisane obveznosti. Diplomanti tega študijskega programa morajo študij zaključiti do 30.9.2016.

Izvajalci:

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede

URL

URL izvajalca: