Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Magister znanosti/magistrica znanosti s področja agronomijeDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Magisterij znanosti/umetnosti
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Vrsta izobraževanja Vrsta izobraževanja: Magistrsko izobraževanje
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
2 leti
Kreditne točke Kreditne točke: 120 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:

Diploma univerzitetnega dodiplomskega študija, aktivno znanje vsaj enega od svetovnih jezikov in ustrezno predznanje, ki ga presoja Senat oddelka Biotehniške fakultete.

ISCED področje ISCED področje:
Kmetijstvo, gozdarstvo, ribištvo in veterinarstvo
ISCED podpodročje isced podpodročje: kmetijstvo, podrobneje neopredeljeno
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 9
Raven EOK: EOK 8
Raven EOVK: Tretja stopnja

Učni izidi:

Imetnik/imetnica kvalifikacije ima poglobljena znanja s področja agronomije ter je usposobljen za samostojno znanstveno, razvojno in pedagoško delo in vrhunska strokovna dela. Poleg poznavanja področij, ki predstavljajo biološke in agro-tehnološke vsebine, je osvojil tudi osnovna znanja z drugih področij (pedologija, meteorologija) ter osnovna znanja iz trženja, ekonomike in organizacije kmetijskih proizvodnih procesov, s katerimi obvlada sodobne metode vodenja kmetijskih gospodarstev. Seznanil se je s temeljnimi pravnimi predpisi, ki urejajo rabo naravnih virov, pri čemer se upošteva povezanost predpisov o naravnih virih s prostorskim in okoljskim pravom ter sektorskimi pravnimi disciplinami (na primer kmetijsko, gozdarsko, vodno, rudarsko pravo). Pozna interakcije med dogajanjem v okolju in rastlinami, ki jih gojimo, in je sposoben predvideti posledice, ki jih lahko povzročijo nekateri kmetijski ukrepi in vplivajo na širše okolje in ljudi.

Ocenjevanje in zaključevanje:

Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10). 

Napredovanje:

Študenti morajo za vpis v 2. letnik opraviti izpite iz predmetov, ki zagotavljajo vsaj 45 KT. Mentor lahko študentu v sklopu obveznosti 45 KT prizna tudi do 15 KT iz opravljenega raziskovalnega dela za pripravo magistrske naloge (od skupaj 30 KT, ki so namenjene za magistrsko delo).

Prehodnost:

Doktorski študijski programi 3. stopnje (SOK: raven 10)

Opis poklica

Kratek opis

Svetovalec za podeželje pomaga kmetovalcem pri iskanju rešitev njihovih težav z zemljo, rastlinami ali živalmi.

Kaj delavec običajno dela

Svetovalec za podeželje je strokovnjak na področju kmetijstva, ki informira kmetovalce o novostih v kmetijstvu, tako na področju poljedelstva kot živinoreje, kmetijske mehanizacije, melioracije zemljišč in infrastrukture kmetij. Kmetovalcem predstavi in predlaga možnosti prestrukturiranja dejavnosti njihovih kmetij, na primer iz ene panoge v drugo (iz živinorejske v poljedelsko, iz govedoreje v rejo drobnice) s ciljem čim večje pridelave in prireje, s čimer bi se kmetiji povečal prihodek in z njim dobiček. Svoje znanje prenaša na kmete in potencialne kmetovalce na podlagi pridobljenega znanja in programov, ki jih razpisuje država RS in tudi Skupna evropska politika. Kmetijski pospeševalec je neke vrste most med kmetijami in državnimi organi, ki delujejo na kmetijskem področju- Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije in raziskovalne ustanove.

Je izvajalec projektnih nalog, ki jih služba pridobi na razpisih na lokalnem, regijskem, državnem in mednarodnem nivoju, in jih nato predstavi kmetom ter potencialnim izvajalcem teh projektov in programov. Organizira in vodi seminarje, na katerih kmetom, ki se odzovejo na razpis za seminar, predstavi novosti in možnosti za razvoj kmetij. Poleg tega se tudi sam udeležuje strokovnih seminarjev in se stalno izobražuje. Samoiniciativnost pri odkrivanju dodatnih možnosti, ki bi jih kmet lahko izkoristil za svojo "rast", je zaželena. Kmetom pomaga pri iskanju rešitev njihovih težav z zemljo, rastlinami ali živalmi. Njegov cilj je dvig konkurenčnosti kmetij- bolj kakovostna in ekonomična pridelava s pomočjo tehnoloških ukrepov, melioracije zemljišč, prestrukturiranja kmetije ter drugimi ukrepi, da lahko s svojimi pridelki uspešno konkurirajo industrijski pridelavi hrane. 

Pogoji za pridobitev javne listine:

Študent zaključi študij, ko opravi vse izpitne obveznosti po programu ter izdela in uspešno zagovarja magistrsko delo. Diplomanti tega študijskega programa morajo študij zaključiti do 30.9.2016. 

Izvajalci:

Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta

URL

URL izvajalca: