Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: magister študij spolov/magistrica študij spolovDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Diploma druge stopnje
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
1 leto
Kreditne točke Kreditne točke: 60 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:
  • Kdor je končal študijski i program prve stopnje s kateregakoli strokovnega področja in je zbral(a) 240 KT, lahko vstopi v program 2. stopnje brez dodatnih pogojev.
  • Kdor je končal študijski program prve stopnje s kateregakoli študijskega področja, kjer je zbral 180 KT, pri čemer mora uspešno zaključiti dodatni letnik magistrskega programa in tako zbrati manjkajočih 60 KT. Predmeti dodatnega letnika so navedeni v prilogi. V kolikor je kandidat že opravil predmete iz dodatnega letnika mu svet podiplomske šole določi druge.
  • Kdor je končal visokošolski strokovni študijski po dosedanjem študijskem programu iz kateregakoli strokovnega področja, lahko vstopi v program 2. stopnje brez dodatnih pogojev.
  • Pogoje za vpis izpolnjujejo tudi kandidati, ki so končali enakovredno izobraževanje kot je navedeno v točkah od a) do c) v tujini in se vpisujejo pod enakimi pogoji, kot veljajo za kandidate, ki so zaključili svoje šolanje v Sloveniji. Pred vpisom na podiplomski študij morajo kandidati opraviti postopek priznavanja izobraževanja za namen nadaljevanja podiplomskega študija.
ISCED področje ISCED področje:
Družbene vede, novinarstvo in informacijska znanost
ISCED podpodročje isced podpodročje: sociologija in študiji kultur
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 8
Raven EOK: EOK 7
Raven EOVK: Druga stopnja

Učni izidi:

Imetnik/imetnica kvalifikacije je zmožen/zmožna:

Splošne kompetence:

  • Razvijejo sposobnost ne-esencialističnega razumevanja in interpretacije spolnega razlikovanja in neenakosti med spoloma.
  • Spoznajo glavne teoretske in metodološke pristope k proučevanju spolov.

Specifične kompetence:

  • Analitičnost - usposobljenost za samostojno analizo in sintezo analitičnih dognanj na specifičnih področjih raziskovanja spolov ter uporabo področnega znanja pri reševanju konkretnih problemov spolne neenakopravnosti.
  • Uporaba metodoloških orodij - usposobljenost za samostojno raziskovanje organizacije in izkušenj spolov s pomočjo področno ustreznih raziskovalnih metod in tehnik
  • Komunikativnost - usposobljenost za javno predstavljanje področne problematike in za argumentiranje o nujnosti in pozitivnosti spreminjanja obstoječih neenakosti po spolu
  • Strateška naravnanost na področju raziskovanja in teoretiziranja spolov - dosežena teoretska in metodološka znanja bodo študenti/-tke uporabljali kot načrtovalci strategij družbenega, političnega in kulturnega spreminjanja odnosov med spoloma ne le v slovenskem, temveč tudi v evropskem prostoru in okolju (npr. analitiki/čarke in raziskovalci/lke v različnih raziskovalnih inštitucijah, pedagoški delavci oz. delavke na akademskih institucijah, koordinatorji/ke za enake možnosti na ministrstvih, kot zagovornki/ce enakih možnosti spolov na različnih mestih, npr. velika podjetja, v medijskih ustanovah, zdravstvenih in socialnih ustanovah ter v kulturnih organizacijah).

Ocenjevanje in zaključevanje:

Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10).

Napredovanje:

Predlagani program je enoletni za tiste študente, ki vstopijo v njega z 240 kreditnimi točkami in opravljenimi eventualnimi dodatnimi pogoji. Za študente, ki vstopijo v program z 180 KT so pogoj za napredovanje opravljene vse študijske obveznosti iz premostitvenega programa in tako zbranih 60 KT. Študent se lahko izjemoma vpiše iz premostitvenega programa v magistrski program, tudi če ni opravil vseh obveznosti, določenih s premostitvenim programom, kadar ima za to upravičene razloge, ki jih opredeljuje statut UL. Pri opredelitvi pogojev za ponavljanje letnika in podaljšanje statusa študenta bo FDV sledila veljavni visokošolski zakonodaji in statutu Univerze. Pri svetovanju in pomoči študentom bodo imeli posebno vlogo koordinatorji podiplomskih programov. Njihove dolžnosti bodo opredeljene s Pravilnikom o organizaciji in delovanju FDV.

magister študij spolov/magistrica študij spolov

SOK 8

EOK 7

V zavihku Karierna pot je prikazana možna karierna pot znotraj področja izbrane kvalifikacije, ki ni edina in ni obvezujoča. Dejanska prehodnost med kvalifikacijami, ki je določena z zakonodajo je opredeljena v zavihku Prehodnost.

SOK 10 / EOK 8

Prehodnost:

Doktorski študijski programi 3. stopnje (SOK, raven 10).

Pogoji za pridobitev javne listine:

Izpolnitev obveznosti, ki jih predpisujejo učni načrti posameznih predmetov, pozitivno ocenjena magistrska naloga v obsegu od 15.000 do 20.000 besed ter njen uspešno opravljen javni zagovor. Število kreditov za magistrsko nalogo: 20.

Izvajalci:

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede

URL

URL izvajalca: