Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Magister sociologije vsakdanjega življenja/magistrica sociologije vsakdanjega življenjaDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Diploma druge stopnje
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Vrsta izobraževanja Vrsta izobraževanja: Magistrsko izobraževanje
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
1 leto
Kreditne točke Kreditne točke: 60 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:
  • Kdor je končal dodiplomski študijski program s področij družbenih ved, novinarstva in informiranja, humanističnih ved, prava, zdravstva, poslovnih in upravnih ved, izobraževanja učiteljev in pedagoških ved ter socialnega dela in je zbral(a) 240 KT, lahko vstopi v podiplomski magistrski program brez dodatnih pogojev.
  • Kdor je končal dodiplomski študijski program iz vseh drugih področij ter je zbral 240 KT, opravi predmete iz premostitvenega programa v vrednosti do 40 KT (8 predmetov), in sicer: Metode družboslovnega raziskovanja, Uvod v sociologijo, Sociološko raziskovanje, Sodobne družbe, Sociološke teorije, Sociologija življenjskih potekov, Prostorska sociologija ter Socialna in politična psihologija. Za vse navedene predmete lahko kandidat uveljavlja znanja pridobljena v predhodnem izobraževanju.
  • Kdor je končal dodiplomski študijski program s kateregakoli študijskega področja, kjer je zbral 180 KT, pri čemer mora vpisati in uspešno zaključiti celoten premostitveni program in tako zbrati manjkajočih 60 KT. V kolikor je kandidat že opravil predmete iz premostitvenega programa se mu določijo novi.
ISCED področje ISCED področje:
Družbene vede, novinarstvo in informacijska znanost
ISCED podpodročje isced podpodročje: sociologija in študiji kultur
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 8
Raven EOK: EOK 7
Raven EOVK: Druga stopnja

Učni izidi:

snovna (splošna) preddmetno specifična kompetenca je izrazita analitično raziskovalna naravnanost programa. Hkrati želimo dosegati usposobljenost za analizo javnih politik,
participativnih praks in dobre evalvacijske kompetence .

Specifične kompetence, ki se s programom dosegajo, so vsaj dveh vrst: program je teoretsko in metodološko usmerjen; klasično teoretsko metodološko vednost nadgrajujemo s sodobnimi znanstvenimi in raziskovalnimi dosežki na področju sociologije. Na ta način gradimo kompetentnega stokovnjaka in strokovnjakinjo, ki bo sposoben/sposobna samostojno raziskovati in analizirati družbena dogajanja in procese, oblikovati možne konceptualne rešitve problemov in jih primerjalno umeščati v evropski ali svetovno sistemski okvir. Posebno razsežnost programa pa vidimo tudi v njegovi socialno politični aplikabilnosti in osrediščenosti v obravnavo posebnih (deprivilegiranih) družbenih skupin v Sloveniji( mladi, ženske, migranti, revni. .. ). Temu so namenjene analize izbranih javnih (sektorskih) politik, njihovo strokovno vrednotenje ter presojanje možnosti in načinov njihove praktične uporabe.

 

Ocenjevanje in zaključevanje:

Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10).

Napredovanje:

Predlagani program je enoletni za tiste študente, ki vstopijo v njega z 240 kreditnimi točkami in opravljenimi eventualnimi dodatnimi pogoji. Za študente, ki vstopijo v program z 180 KT so pogoj za napredovanje opravljene vse študijske obveznosti iz premostitvenega programa in tako zbranih 60 KT. Študent se lahko izjemoma vpiše iz premostitvenega programa v magistrski program, tudi če ni opravil vseh obveznosti, določenih s premostitvenim programom, kadar ima za to upravičene razloge, ki jih opredeljuje statut UL. Pri opredelitvi pogojev za ponavljanje letnika in podaljšanje statusa študenta bo FDV sledila veljavni visokošolski zakonodaji in statutu Univerze. Pri svetovanju in pomoči študentom bodo imeli posebno vlogo koordinatorji podiplomskih programov. Njihove dolžnosti bodo opredeljene s Pravilnikom o organizaciji in delovanju FDV. Tovrstne zadolžitve so tudi sestavni del nalog, ki jih opravlja referat za podiplomski študij ter služba za mednarodno sodelovanje (svetovanje študentom pri iskanju možnosti opravljanja študija v tujini -programi kot sta Socrates-Erasmus in Erasmus Mundus).

Magister sociologije vsakdanjega življenja/magistrica sociologije vsakdanjega življenja

SOK 8

EOK 7

V zavihku Karierna pot je prikazana možna karierna pot znotraj področja izbrane kvalifikacije, ki ni edina in ni obvezujoča. Dejanska prehodnost med kvalifikacijami, ki je določena z zakonodajo je opredeljena v zavihku Prehodnost.

SOK 10 / EOK 8

Prehodnost:

Doktorski študijski programi 3. stopnje (SOK: raven 10).

Opis poklica

Kratek opis

Sociolog opravlja analitično raziskovalno, načrtovalno, svetovalno in pedagoško delo. Na področju prostorskega načrtovanja pripravlja kritične analize posegov v okolje, industrijski sociolog pa proučuje proces dela in predlaga ukrepe za boljšo organizacijo dela.

Kaj delavec običajno dela

Poklic se v sodobnih informacijskih in storitvenih družbah vse bolj uveljavlja tako pri nas kot v svetu. Sociolog lahko opravlja več poklicnih dejavnosti, ki temeljijo na sposobnostih kritičnega in analitičnega mišljenja, poznavanju zakonitosti delovanja družbe ter na metodoloških znanjih in veščinah. Vse to mu je v pomoč, ko se sooča s konkretnimi poklicnimi področji. Nemalokrat se zgodi, da mora biti sposoben predvidevati potek družbenih dogajanj. Sociolog opravlja analitična, vodstvena in svetovalna dela na kadrovskem področju. Načrtuje zaposlovanje, analizira delo, vodi izbirne postopke in sodeluje pri uvajanju novih delavcev. Sociolog analizira posledice kadrovskih odločitev, stališča in zadovoljstvo ali nezadovoljstvo delavcev ter stavke in druga nesoglasja. 

Pogoji za pridobitev javne listine:

Izpolnitev obveznosti, ki jih predpisujejo učni načrti posameznih predmetov, pozitivno ocenjena magistrska naloga v obsegu od 15000 do 20000 besed ter njen uspešno opravljen javni zagovor. število kreditov za magistrsko delo je 20 KT.

Izvajalci:

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede

URL

URL izvajalca: