Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: magister sociologije/magistrica sociologijeDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Diploma druge stopnje
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Vrsta izobraževanja Vrsta izobraževanja: Magistrsko izobraževanje
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
1 leto
Kreditne točke Kreditne točke: 60 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:
  • Kdor je končal študijski program prve stopnje s kateregakoli strokovnega področja in je zbral(a) 240 ECTS, lahko vstopi v program 2. stopnje brez dodatnih pogojev.
  • Kdor je končal študijski program prve stopnje s kateregakoli študijskega področja, kjer je zbral 180 ECTS mora pred vpisom v 2. stopnjo na FDV opraviti predmete v obsegu 60 ECTS v okviru Programa za izpolnjevanje družboslovnega znanja z izbiro predmetov po dogovoru s skrbnikom programa.
  • Kdor je končal 4-letni visokošolski strokovni študijski po programu, ki ga je bilo možno vpisati pred uvedbo bolonjske reforme in zaključiti najkasneje do 2015/2016 iz kateregakoli strokovnega področja, lahko vstopi v program 2. stopnje brez dodatnih pogojev.
  • Kdor je končal 3-letni visokošolski strokovni študij po programu, ki ga je bilo možno vpisati pred uvedbo bolonjske reforme in zaključiti najkasneje do 2015/2016, lahko vstopi v magistrski program pod pogoji, ki so navedeni v točki 2.

Pogoje za vpis izpolnjujejo tudi kandidati, ki so končali enakovredno izobraževanje v tujini in se vpisujejo pod enakimi pogoji, kot veljajo za kandidate, ki so zaključili svoje šolanje v Sloveniji. Pred vpisom na podiplomski študij morajo kandidati opraviti postopek priznavanja izobraževanja za namen nadaljevanja podiplomskega študija.

ISCED področje ISCED področje:
Družbene vede, novinarstvo in informacijska znanost
ISCED podpodročje isced podpodročje: sociologija in študiji kultur
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 8
Raven EOK: EOK 7
Raven EOVK: Druga stopnja

Učni izidi:

Imetnik/imetnica kvalifikacije je zmožen/zmožna:

Splošne kompetence:

  • Analitičnost,
  • uporaba metodoloških orodij,
  • vodstvene sposobnosti,
  • strokovnost,
  • skupinsko delo,
  • komunikativnost ter
  • strateška naravnanost na področju odnosov z javnostmi.

Predmetno-specifične kompetence:

Program pri študentih razvija znanja za analitično, raziskovalno, svetovalno, upravljavsko ter izvedbeno dejavnost na področju odnosov z javnostmi. Namenjen je predvsem kadrom z najzahtevnejšimi poklicnimi nalogami in vodstvenim kadrom oddelkov za odnose z javnostmi.
Magistranti po končanem študiju kompetentni za celostno izvedbo raziskovalnih projektov v odnosih z javnostmi oz. tudi širše v tržnem komuniciranju in sicer s pomočjo kvantitativne in kvalitativne metodologije ter kombinacije le-teh.

Ocenjevanje in zaključevanje:

Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10).

Napredovanje:

Študij traja eno leto, zato napredovanja v višji letnik ni.

magister sociologije/magistrica sociologije

SOK 8

EOK 7

V zavihku Karierna pot je prikazana možna karierna pot znotraj področja izbrane kvalifikacije, ki ni edina in ni obvezujoča. Dejanska prehodnost med kvalifikacijami, ki je določena z zakonodajo je opredeljena v zavihku Prehodnost.

SOK 10 / EOK 8

Prehodnost:

Doktorski študijski programi 3. stopnje (SOK, raven 10)

Opis poklica

Kratek opis

Sociolog opravlja analitično raziskovalno, načrtovalno, svetovalno in pedagoško delo. Na področju prostorskega načrtovanja pripravlja kritične analize posegov v okolje, industrijski sociolog pa proučuje proces dela in predlaga ukrepe za boljšo organizacijo dela.

Kaj delavec običajno dela

Poklic se v sodobnih informacijskih in storitvenih družbah vse bolj uveljavlja tako pri nas kot v svetu. Sociolog lahko opravlja več poklicnih dejavnosti, ki temeljijo na sposobnostih kritičnega in analitičnega mišljenja, poznavanju zakonitosti delovanja družbe ter na metodoloških znanjih in veščinah. Vse to mu je v pomoč, ko se sooča s konkretnimi poklicnimi področji. Nemalokrat se zgodi, da mora biti sposoben predvidevati potek družbenih dogajanj. Sociolog opravlja analitična, vodstvena in svetovalna dela na kadrovskem področju. Načrtuje zaposlovanje, analizira delo, vodi izbirne postopke in sodeluje pri uvajanju novih delavcev. Sociolog analizira posledice kadrovskih odločitev, stališča in zadovoljstvo ali nezadovoljstvo delavcev ter stavke in druga nesoglasja. 

Pogoji za pridobitev javne listine:

Študent zaključi študij, ko opravi vse obveznosti pri vpisanih predmetih in uspešno javno zagovarja magistrsko delo. Postopek zagovora magistrskega dela je določen z veljavnim Pravilnikom o študiju na programih 2. stopnje http://www.fdv.uni-lj.si/studij/studij-na-fdv/magistrski-studij-2-stopnj...

Izvajalci:

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede

URL

URL izvajalca: