Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: magister antropologije/magistrica antropologijeDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Diploma druge stopnje
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Vrsta izobraževanja Vrsta izobraževanja: Magistrsko izobraževanje
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
1 leto
Kreditne točke Kreditne točke: 60 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:
  • Kdor je končal dodiplomski študijski program prve stopnje s področij družbenih ved, novinarstva in informiranja ter humanističnih ved ter je zbral 240 KT, lahko vstopi v podiplomski magistrski program brez dodatnih pogojev.
  • Kdor je končal dodiplomski študijski program prve stopnje iz vseh drugih področij ali dodiplomski študij, v okviru katerega ni absolviral antropoloških predmetov ter je zbral 240 KT, opravi predmete iz dodatnega letnika v vrednosti 10 KT (2 predmeta), in sicer: Socialna in politična antropologija in Kulturna antropologija. Za navedena predmeta lahko kandidat uveljavlja znanja, pridobljena v predhodnem izobraževanju.
  • Kdor je končal dodiplomski študijski program prve stopnje s kateregakoli študijskega področja, kjer je zbral 180 KT, pri čemer mora uspešno zaključiti dodatni letnik magistrskega programa in tako zbrati manjkajočih 60 KT. Predmeti dodatnega letnika so navedeni v prilogi. V kolikor je kandidat že opravil predmete iz dodatnega letnika mu svet podiplomske šole določi druge.
  • Kdor je končal visokošolski strokovni študijski po dosedanjem študijskem programu s področij, ki so navedena v točki a) lahko vstopi v program 2. stopnje brez dodatnih pogojev.
  • Kdor je končal visokošolski strokovni študijski po dosedanjem študijskem programu iz drugih področij v okviru katerega ni absolviral antropoloških predmetov, opravi predmete iz dodatnega letnika v vrednosti 10 KT, ki so navedeni v točki b ).
  • Pogoje za vpis izpolnjujejo tudi kandidati, ki so končali enakovredno izobraževanje kot je navedeno v točkah od a) do e) v tujini in se vpisujejo pod enakimi pogoji, kot veljajo za kandidate, ki so zaključili svoje šolanje v Sloveniji. Pred vpisom na podiplomski študij morajo kandidati opraviti postopek priznavanja izobraževanja za namen nadaljevanja podiplomskega študija.
ISCED področje ISCED področje:
Družbene vede, novinarstvo in informacijska znanost
ISCED podpodročje isced podpodročje: sociologija in študiji kultur
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 8
Raven EOK: EOK 7
Raven EOVK: Druga stopnja

Učni izidi:

Imetnik/imetnica kvalifikacije je zmožen/zmožna:

Splošne kompetence:

Zmožnost, da zna študent sleherni problem, ki zadeva človeka in njegovo eksistenco, vmestiti v antropološko perspektivo, oz. ga videti z antropološkega zornega kota; da ga zna v takšni zastavitvi elaborirati; da ga zna zastaviti kot raziskovalni problem; in da ga zna tudi praktično, na terenu raziskati

Specifične predmetne kompetence:

  • obvladovanje specifičnih znanj specifičnih antropoloških problemskih in/ali predmetnih področij;
  • zmožnost konkretnega empiričnega raziskovanja teh problemov na terenu; zmožnost organiziranja in analiziranja na terenu pridobljenih podatkov;
  • zmožnost sprejemanja konkretnih zaključkov,
  • usmeritev za praktično dejavnost
  • razreševanje konkretnih problemov, ki zadevajo konkretno bivanje posameznika ali skupine v konkretni kulturi.

 

 Konkretne kompetence:

  • študenti bodo obvladali temeljne pojme in teorije iz področja fizične, socialne in kulturne ter lingvistične antropologije;
  • študenti bodo poznali zgodovino omenjenih poddisciplin in temeljne teoretske in zgodovinske šole;
  • zmožni bodo umestiti in analizirati socialne in kulturne fenomene v kulturnem kontekstu in iz kulturne perspektive;
  • študenti si bodo pridobili zmožnost medkulturnih primerjav;
  • študenti bodo osvojili zmožnost razumevanja in vrednotenja kulturnih in socialnih fenomenov skladno s kulturnim relativizmom;
  • osvojili bodo sposobnost dekonstrukcije socialnih in kulturnih fenomenov glede na kulturni kontekst;
  • pridobili si bodo zmožnost kritičnega analitičnega dela (kritične analize kulturnih in socialnih fenomenov);
  • pridobili si bodo zmožnost kritičnega in analitičnega branja tekstov;
  • pridobili si bodo veščine s področja komuniciranja (pisno in ustno izražanje);
  • študenti si bodo pridobili zmožnost zbiranja, obdelave in izdelave vizualne dokumentacije;
  • pridobili si bodo zmožnost kritičnega in analitičnega gledanja antropološkega vizualnega gradiva;
  • zmožni bodo načrtovati in izvesti konkretno terensko proučevanje v obsegu case­study;
  • sposobni bodo v konkretnem raziskovanju uporabiti izbrane metode antropološkega raziskovanja, predvsem metodo opazovanja z udeležbo in intervijuja;
  • pridobili si bodo zmožnost antropološkega raziskovalnega in terenskega dela;
  • pridobili si bodo veščine s področja vizualnega komuniciranja.

 

Skozi vse zgoraj opisano bodo študenti postali sposobni v praksi prepoznati, analizirati in iskati rešitve za probleme, povezane z vsakodnevnim življenjem ljudi v različnih konkretnih skupnostih na način, ki bo drugačen od načinov, za katere bodo. usposobljeni družboslovci drugačnih profilov (npr. sociologi, politologi itd.). Magistranti bodo tako usposobljeni za izvajanje vseh raziskovalnih, pedagoških in svetovalnih poklicev, ki se ukvarjajo z bivanjem posameznika ali skupine v konkretni kulturi in ki za lastno razumevanje in razreševanje zahtevajo upoštevanje tako bioloških, kot tudi kulturnih, socilanih in lingvističnih dimenzij.

Ocenjevanje in zaključevanje:

Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10).

Napredovanje:

Predlagani program je enoletni za tiste študente, ki vstopijo v njega z 240 kreditnimi točkami in opravljenimi eventualnimi dodatnimi pogoji. Za študente, ki vstopijo v program z 180 KT so pogoj za napredovanje opravljene vse študijske obveznosti iz premostitvenega programa in tako zbranih 60 KT. študent se lahko izjemoma vpiše iz premostitvenega programa v magistrski program, tudi če ni opravil vseh obveznosti, določenih s premostitvenim programom, kadar ima za to upravičene razloge, ki jih opredeljuje statut UL. Pri opredelitvi pogojev za ponavljanje letnika in podaljšanje statusa študenta bo FDV sledila veljavni visokošolski zakonodaji in statutu Univerze. Pri svetovanju in pomoči študentom bodo imeli posebno vlogo koordinatorji podiplomskih programov. Njihove dolžnosti bodo opredeljene s Pravilnikom o organizaciji in delovanju FDV. Tovrstne zadolžitve so tudi sestavni del nalog, ki jih opravlja referat za podiplomski študij ter služba za mednarodno sodelovanje (svetovanje študentom pri iskanju možnosti opravljanja študija v tujini - programi kot sta Socrates-Erasmus in Erasmus Mundus).

magister antropologije/magistrica antropologije

SOK 8

EOK 7

V zavihku Karierna pot je prikazana možna karierna pot znotraj področja izbrane kvalifikacije, ki ni edina in ni obvezujoča. Dejanska prehodnost med kvalifikacijami, ki je določena z zakonodajo je opredeljena v zavihku Prehodnost.

SOK 10 / EOK 8

Prehodnost:

Doktorski študijski programi 3. stopnje (SOK, raven 10)

Opis poklica

Kratek opis

Kot poznavalec kulturnih razsežnosti človekovega delovanja antropolog deluje pri raziskovanju jezika, spolov, človekovih pravic, zdravstvene kulture, religij, življenja v urbanih okoljih in množične kulture.

Kaj delavec običajno dela

Antropolog opravlja različne dejavnosti, ki temeljijo na sposobnostih kritičnega in analitičnega mišljenja, poznavanju temeljnih zakonitosti delovanja družbe in kulture ter na metodoloških znanjih in veščinah.

Pogoji za pridobitev javne listine:
  • opravljeni vsi izpiti študija (30 KT);
  • opravljeno terensko delo (1 O KT);
  • opravljena magistrska naloga (v obsegu 15-20 000 besed) z ustnim zagovorom (20 KT).
     

Izvajalci:

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede

URL

URL izvajalca: