Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Diplomirana medicinska sestra (vs)/diplomirani zdravstvenik (vs)Dodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Diploma prve stopnje (VS)
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Vrsta izobraževanja Vrsta izobraževanja: Visokošolsko strokovno izobraževanje
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
3 leta
Kreditne točke Kreditne točke: 180 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:
  • Matura ali
  • poklicna matura ali
  • zaključni izpit (pred 1. junijem 1995) po kateremkoli štiriletnem srednješolskem programu.
ISCED področje ISCED področje:
Zdravstvo in socialna varnost
ISCED podpodročje isced podpodročje: zdravstvena nega in babištvo
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 7
Raven EOK: EOK 6
Raven EOVK: Prva stopnja

Učni izidi:

Imetnik/imetnica kvalifikacije je usposobljen/-a za:

(splošne kompetence)

  • poznavanje in upoštevanje načela profesionalne etike,
  • povezovanje teoretičnega znanja iz različnih področij s praktičnimi izkušnjami pri delu s pacienti,
  • obvladanje teoretičnega in praktičnega znanja za samostojno opravljanje negovalnih intervencij in za opravljanje dela v interdisciplinarnem timu pri izvajanju diagnostičnih in terapevtskih posegov,
  • ceniti spoznanja sorodnih ved (naravoslovnih in humanističnih) in jih povezovati s  stroko- zdravstveno nego,
  • komunikacijske spretnosti, vključno s komunikacijo v mednarodnem prostoru,
  • sprejemanje pedagoškega dela za vzgajanje in izobraževanje lastnega kadra ter raziskovalno delo,
  • samoizobraževanje in podiplomsko organizirano izobraževanje ter ceni vseživljenjsko učenje

 

(predmetnospecifične kompetence)

  • promocijo zdravja, zdravstveno vzgojo in učenje za razumevanje povezav med načinom življenja in zdravja, za razumevanje  zdravstvenih problemov in procesov za krepitev, doseganje in ohranjanje zdravja,
  • izvajanje zdravstvene nege na podlagi negovalne anamneze, negovalne diagnoze in postavljenih ciljev zdravstvene nege,
  • sodelovanje v procesu zdravljenja v okviru zdravstvenega tima ter izvajanje diagnostično terapevtskih programov,
  • spremljanje izidov in učinkov intervencij zdravstvene nege in dokumentiranje,
  • interdisciplinarno in multisektorsko povezovanje za zagotavljanje kakovostne obravnave bolnika,
  • izvajanje zdravstvene nege v okviru nujne medicinske pomoči,
  • organiziranje, vodenje in nadziranje dejavnosti ter službe zdravstvene nege,
  • vodenje negovalnega tima,
  • pedagoško delo za obnavljanje lastnega kadra,
  • raziskovalno delo v zdravstveni negi in zagotavljanje kakovosti.

Ocenjevanje in zaključevanje:

Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10).

Napredovanje:

Študent se lahko vpiše v višji letnik, če je do izteka študijskega leta opravil vse obveznosti za vpis v višji letnik, določene s študijskim programom.

Diplomirana medicinska sestra (vs)/diplomirani zdravstvenik (vs)

SOK 7

EOK 6

Prikazana je možna karierna pot znotraj znotraj področja izbrane kvalifikacije. Za možnost nadaljnjega izobraževanja na višji stopnji glejte zavihek 'Prehodnost'.

Prehodnost:

Magistrski študijski programi 2. stopnje (SOK: raven 8)

Opis poklica

Kratek opis

Delo glavne medicinske sestre poteka v ambulanti, na oddelku bolnišnice in v pisarni. V ambulanti ali na oddelku sprejema in naroča paciente in sodeluje v zdravstveno negovalni skupini. Skrbi za materiale, opremo, sterilizacijo, paciente in higieno.

Kaj delavec običajno dela

Glavna medicinska sestra ali glavni zdravstvenik je vodja medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v določeni bolnišnici, v zdravstvenem domu ali zdravstvenem zavodu. Poleg glavne medicinske sestre celotne bolnišnice ali zavoda obstoja še glavna medicinska sestra na posameznih oddelkih bolnišnice ali zdravstvenega doma. Gre za vodjo vseh medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov na oddelku - glavna medicinska sestra na kirurškem oddelku bolnišnice, na porodniškem oddelku v bolnišnici, v splošni ambulanti v zdravstvenem domu in glavna medicinska sestra zobozdravstvenih ambulant v zdravstvenem domu.

Delo glavne medicinske sestre poteka tako v ambulanti ali na oddelku kot tudi v pisarni. V ambulanti ali na oddelku sprejema in naroča paciente, sodeluje v zdravstveno negovalni skupini, skrbi za materiale, opremo, sterilizacijo, paciente in za higieno. Poleg zdravstvenih ima tudi organizacijske naloge in zadolžitve: organizira in nadzira dela drugih medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov in preverja njihovo prisotnost na delovnem mestu. Organizira nadomeščanja, sodeluje pri razporejanju medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov med ambulantami, organizira dežurstva in delo na terenu ter odloča o dopustih. Predlaga nadurno in dodatno delo, seznanja sodelavce z novostmi v zdravstvu ter na področju materialov in zdravstvene zakonodaje, ki jo mora spremljati.

Vsako jutro ob prihodu v službo ali po končanem delovnem dnevu skliče in vodi sestanek z odgovornimi medicinskimi sestrami vseh oddelkov. Skrbi za njihovo izobraževanje, seminarje, vodi preventivno dejavnost v zdravstvenih domovih oziroma je nadrejena sestram, ki skrbijo za izobraževanje in preventivno dejavnost za paciente v zdravstvenem domu ali na območju njegove pokritosti. Skrbi za pravilno higieno in zaščito pred infekcijami ter preverja postopke za preprečevanje bolnišničnih infekcij, pri čemer sodeluje s higiensko epidemiološko službo in z drugimi strokovnimi službami. Sodeluje tudi pri načrtovanju nabav osnovnega materiala in sredstev, ki jih potrebuje posamezna organizacijska enota.

Glavna medicinska sestra pripravlja mesečna, polletna in letna poročila o porabi, nabavi materiala, o kadrovanju, o infekcijah in o bolnikih na oddelkih ter pošilja statistična poročila nacionalnim ali državnim ustanovam, Inštitutu za varovanje zdravja, Ministrstvu za zdravje in Statističnemu Uradu. Če je zaposlena v zdravstvenem domu, organizira obdobne preventivne preglede za otroke, šoloobvezne otroke in mladino in za študente. Na šole oziroma fakultete pošilja vabila in se dogovarja z njimi za obisk. Za njih organizira tudi zdravstvena izobraževanja in seminarje ter pripravlja izobraževalne brošure, letake in plakate. Organizira obvezna cepljenja ter skrbi, da se na področju zdravstvenega doma, kjer je zaposlena, izvaja nacionalni program obveznega cepljenja.

Pogoji za pridobitev javne listine:

Študent uspešno zaključi študij, ko opravi vse s študijskim programom predpisane obveznosti.

Izvajalci:

Univerza v Ljubljani, Zdravstvena fakulteta

URL

URL izvajalca: