Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Programer/programerkaDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Nacionalna poklicna kvalifikacija, SOK raven 5
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Poklicna kvalifikacija
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:

Vsaj dve predhodno izdelani aplikaciji z izvorno kodo skupaj z izvršno obliko aplikacije, posredovani na ustreznem pomnilniškem mediju (CD, DVD, USB-ključ), z dokumentacijo (zapis izhodišč, načrt vsebinske strukture, arhitektura uporabniškega vmesnika, načrt tehnične izvedbe – izvedba posameznih funkcionalnosti, navodila za namestitev, kratka uporabniška navodila). 

ISCED področje ISCED področje:
Informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT)
ISCED podpodročje isced podpodročje: razvoj in analiza programske opreme in aplikacij
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 5
Raven EOK: EOK 4

Učni izidi:

Kandidat:

  • načrtuje in organizira lastno delo,
  • racionalno rabi energijo, material in čas,
  • zagotavlja kakovost in uspešnost lastnega dela v delovnem okolju v skladu s standardi,
  • varuje zdravje in okolje,
  • razvija podjetne lastnosti, spretnosti in vedenje,
  • sporazumeva se s sodelavci in strankami,
  • sodeluje v skupini,
  • uporablja informacijsko-komunikacijsko tehnologijo,
  • uporablja računalniško opremo in programska orodja,
  • varuje uporabnikovo zasebnost in ščiti njegove podatke,
  • pripravlja manj zahtevne ponudbe za naročnika,
  • pripravi koncept rešitve v programskem jeziku,
  • izvede rešitve v programskem jeziku glede na zahteve in izbrane kriterije,
  • upravlja in uporablja podatke v podatkovni bazi in drugih podatkovnih strukturah,
  • pripravi tehnično in uporabniško dokumentacijo programskih rešitev,
  • testira programske rešitve.

Ocenjevalci:

Preverjanje in ocenjevanje izvajajo komisije za preverjanje in potrjevanje NPK, ki jih imenuje Državni izpitni center (RIC). Člani komisije morajo imeti licenco RIC. Najdemo jih tukaj.

Ocenjevanje in zaključevanje:

POTRJEVANJE

V postopku svetovanja kandidat pripravi osebno zbirno mapo, ki jo komisija ovrednoti in prizna vsebine kataloga delno ali v celoti. Če komisija ne more priznati vseh vsebin kataloga, kandidatu določi naloge za preverjanje.

NAČIN PREVERJANJA:

  • Zagovor in urejanje predhodno izdelanih aplikacij z izvorno kodo in z dokumentacijo, ki jo kandidat priloži k osebni zbirni mapi (glej vstopne pogoje) ter predstavi pred komisijo v lastnem programskem okolju.
  • Praktična naloga z zagovorom. Kandidat v praktični nalogi (po izboru komisije) dokaže obvladovanje procesa razvoja programske opreme, sintakse vsaj enega programskega jezika in orodij za razvoj. Po presoji komisije je kandidat lahko oproščen opravljanja praktične naloge.

Programer/programerka

SOK 5

EOK 4

V zavihku Karierna pot je prikazana možna karierna pot znotraj področja izbrane kvalifikacije, ki ni edina in ni obvezujoča. Dejanska prehodnost med kvalifikacijami, ki je določena z zakonodajo je opredeljena v zavihku Prehodnost.

SOK 6 / EOK 5

Opis poklica

Kratek opis

Programer opravlja osnovne postopke razvijanja informacijskih sistemov, t.j. pisanje računalniških programov. Le-ti so napisani v kodirnem jeziku in povedo računalniku, kaj naj dela.

Kaj delavec običajno dela

Kodirni jezik je umetni simbolni jezik, ki ima določeno slovnico, skladnjo in pomen. Po pomenu besed je lahko podoben naravnemu. Za to, da ga računalnik razume kot v kodirnem jeziku napisano, ga je treba prevesti v interni strojni jezik računalnika. To funkcijo opravljajo posebni programi prevajalniki in interpreterji. Računalniki ne razumejo naravnih jezikov, t.j. jezikov, v katerih pišejo in govorijo ljudje, kot je na primer slovenščina, ker so ti prezapleteni in pogosto izpostavljeni napačnemu razumevanju. Potrebna so jim navodila v preprostem in nedvoumnem jeziku, ki šteje le nekaj sto besed, katerih vsaka ima jasen in točno določen pomen. To je programski jezik, v katerem so napisani programi.

Osnova za programerjevo delo so funkcionalne specifikacije, ki jih pripravi sistemski analitik. To je dokument, ki določa zahtevane programe. Z uporabo dogovorjenih standardov in pripomočkov izdela programer podroben načrt zgradbe programov. Nato napiše program v kodirnem jeziku ali programsko kodo. Dobro izdelan program je tak, ki opravi zahtevano funkcijo kar najbolj hitro, zanesljivo in ekonomično, to je brez nepotrebne uporabe razpoložljivih virov računalnika. Za pisanje programov se lahko uporabi en višji programski jezik ali več jezikov, ki vsebujejo besede naravnih jezikov, na primer "if", "then", "include". Razvijajo jih različne računalniške družbe, raziskovalne ustanove in neodvisni razvijalci. Programer običajno obvlada več kot en sam programski jezik.

V višjem programskem jeziku napisani programi se ponavadi prenesejo (angl.: to port; prenesen: ported) na različne tipe računalnikov. To je še eno opravilo, ki ga včasih uporablja programer zato, da je hitrost izvajanja program kar največja. Prevod je poseben za vsak tip računalniškega procesorja, t.j. del računalnika, v katerem se izvajajo posamezni deli računalniškega programa, programska navodila ali inštrukcije. Programer svoj izdelek opiše tako v opombah, ki so del programa, kakor tudi v posebnih dokumentih, zato da je programe moč razumeti brez težav in jih kasneje laže dopolnjevati. Prvo celotno verzijo programa navadno imenujemo verzija "alfa". Tej sledi verzija "beta", ki je že primerna, da jo temeljito preizkusijo strokovnjaki za analizo kakovosti in uporabniki.

V informatiki se za postopek preizkušanja pravilnosti delovanja programov navadno uporablja izraz "testiranje". Osebje programe zelo skrbno testira in o napakah, ki jih ugotovi, obvesti programerje, ki so programe razvijali. Ko je odpravljenih toliko napak, kolikor je le mogoče, se programi dajo v uporabo. Programerji programe tudi prilagajajo, da učinkoviteje delujejo ali jim dodajajo nove funkcije. Ko programer namešča programe v delovno okolje, sodeluje s sistemskimi integratorji, strokovnjaki, ki imajo pregled nad razpoložljivimi računalniškimi napravami neke organizacije in nad njihovo uporabo. Pri tem delu včasih potrebuje prejšnje verzije programov, operacijskih sistemov in računalniških naprav in tudi osebje, ki ima določene izkušnje in usposobljenost na tem področju. 

Pogoji za pridobitev javne listine:

Kandidat dokaže, da dosega znanja, spretnosti in kompetence, določene v katalogu standardov strokovnih znanj in spretnosti.

Izvajalci:

Izvajalci postopkov za ugotavljanje in potrjevanje NPK so vpisani v register izvajalcev, ki se vodi v zbirki nacionalnega informacijskega središča za poklicne kvalifikacije. To so: poklicne šole, podjetja, medpodjetniški izobraževalni centri, šole za izobraževanje odraslih, gospodarske zbornice.

URL

URL izvajalca: